Пошук
Close this search box.

Серцю не накажеш

Діабет підступний не сам по собі, а через ускладнення, які спричиняє. Одне із найпоширеніших ускладнень – захворювання серця та судин (атеросклероз, ішемічна хвороба серця, судинні катастрофи – інфаркт та інсульт). Саме вони є найчастішими причинами смерті у дорослих людей з цукровим діабетом, тому діабет на сьогодні вважається майже «кардіологічним» захворюванням. Більше того, у людей з цукровим діабетом проблеми з серцем виникають раніше, ніж у їх ровесників без цього діагнозу
Table of Contents

Інтерв’ю з Наталією Озеряновою, лікарем – кардіологом, терапевтом (м. Миколаїв)

Як діабет шкодить серцю

Якщо у людини бодай трохи підвищується рівень цукру в крові, її кровоносні судини можуть почати пошкоджуватися. Чим довше вона живе з діабетом, тим більше пошкоджуються судини, а отже – зростає ризик проблем із серцево-судинною системою.

При  діабеті глюкоза (цукор) не повністю засвоюється організмом, а її надлишок  пошкоджує артерії та вени. Так серце та інші органи отримують менше кисню та поживних речовин.

Високий рівень цукру в крові також може вразити нерви, які контролюють і серце, і кровоносні судини.

Якщо у людини, окрім цукрового діабету, є інші фактори, які збільшують ризик серцево-судинних ускладнень, то це створює подвійне навантаження на серце.

  • Паління – при діабеті необхідно якомога швидше кинути палити, бо і паління тютюну, і діабет негативно впливають на судини.
  • Зависокі рівні холестерину. Холестерин – тип жиру, що з’являється у печінці та потрапляє в кров. У крові є два типи холестерину: ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) та ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ). ЛПНЩ часто називають «поганим» холестерином – він може накопичуватися та закупорювати судини. Високий рівень ЛПНЩ значно підвищує ризик розвитку серцевих захворювань. Варто остерігатися зависоких показників не лише ЛПНЩ, а і тригліцеридів – іншого типу небезпечного жиру у крові.
  • Ожиріння – серйозний ворог у боротьбі з діабетом та його ускладненнями. Зайвий жир у тілі, особливо в області живота (так зване абдомінальне ожиріння), збільшує ризик серцевих захворювань та високого тиску.

Тому кардіологи завжди можуть запропонувати пацієнту виміряти об’єм талії – це основний показник абдомінального ожиріння. «Ідеальним» об’ємом вважається окружність менше 80 у жінок та 94 см у чоловіків. Якщо ці цифри відповідно більше 88 у жінок та 102 см у чоловіків – значно зростає ризик серцево-судинних ускладнень.

  • Близькі родичі з серцево-судинними захворюваннями – якщо один чи більше з родичів пацієнта мав інсульт, інфаркт або раптово помер, не досягнувши 50-річного віку, є сенс ретельніше реагувати на сигнали свого серця і частіше проводити кардіологічний «чекап» навіть за відсутності симптомів.

Лікар своїх пацієнтів завжди повинен налаштовувати позитивно і не дозволяти панікувати – лікарі знають, що треба робити, щоб діабет «не розбив їм серце».

Як знизити шанси серцевого нападу чи інсульту

Разом з пацієнтом лікар слідкує за ABCs діабету. Що це за абревіатура?

A

«А» означає гемоглобін А1с тест, або тест на глікований гемоглобін (HbA1c ). Він визначає середній показник глюкози у крові за останні три місяці. Високі показники гемоглобіну А1с означають, що в організмі глюкози забагато, тобто серце та кровоносні судини у небезпеці.

Для більшості людей нормальний показник гемоглобіну А1с – до 7 %. Проте всі люди різні, тому цільовий рівень HbA1c для конкретної людини визначає лікар. 1

B

«В» означає артеріальний тиск (blood pressure). Зависокий артеріальний тиск змушує серце працювати з перевантаженням. Це може призвести до інсульту чи серцевого нападу.

Для більшості людей нормальним вважається тиск < 120/80 мм ртутного стовпчика. Проте ми все ж завжди радимо уточняти чи встановлювати особисту норму у пацієнта. 2

C

«С» означає холестерин (cholesterol). Тобто, нагадую, що існує «хороший» та «поганий» холестерин. «Поганий» холестерин забиває судини та призводить до серцевого нападу чи інсульту, а «хороший» – допомагає очистити від «поганого» холестерину судини.

Завжди важливо визначати рівень холестерину. Якщо людині більше сорока, може знадобитися серйозне коригування харчування та призначення ліків для зниження холестерину. Деяким людям із дуже високим ЛПНП – «поганим» холестерином – виписують такі препарати навіть у молодшому віці.

s

«s» означає кинути палити (stop smoking). Повторимося ще раз: і паління, і некомпенсований цукровий діабет призводить до пошкодження стінок судин. Відмовитися від цієї звички складно, але результат того вартий.

Якщо людина кине палити, то вона знизить не лише ризик серцевого нападу та інсульту, а й значно знизить ризик захворювань нирок, очей та кінцівок, а також проблем з нервовою системою. Більше того, допоможе нормалізувати рівень глюкози та холестерину, артеріальний тиск та покращити циркуляцію крові.

Що ще можна зробити для серця

Цей рецепт старий як світ, але від цього не менш важливий. Він вбереже не лише від серцевих захворювань, а і від інших ускладнень діабету.

  • Почати вести здоровий спосіб життя. А це означає: їсти корисні страви (жирна риба не менше 2-х разів на тиждень, овочі не менше 500 грамів на добу), займатися спортом (не менше 30 хвилин щоденно в помірному темпі, коли ви можете розмовляти фразами, але не можете співати), висипатися (рекомендований час сну 6-8 годин за добу), якщо необхідно – знизити вагу. Знаю, звучить складно, але головне – зробити перші кроки. Далі буде легше!
  • Намагатися не нервувати. Довготривалий стрес може підняти рівень глюкози в крові та артеріальний тиск, але є способи справлятися з ним. Варто порадити дихальні вправи, садівництво, вирощування кімнатних квітів, рукоділля, прогулянки, йогу, медитації чи слухання улюбленої музики. За необхідності лікар може рекомендувати прийом заспокійливих препаратів.
  • Вживати ліки, що виписав лікар. Правильні препарати в правильних дозах зможуть допомогти досягти ваших індивідуальних показників гемоглобіну А1с, тиску та рівня холестерину, серцевого нападу та інсульту. Не варто займатися самолікуванням – лише лікар може підібрати правильні препарати та дозування.

Висновок

Про серце не настільки складно піклуватися, як здається на перший погляд. Воно всього-на-всього потребує трохи більше вашої уваги. Будьте уважні до свого серця – і воно вам прослужить довгі роки!

Використано матеріали: «Diabetes, Heart Disease, and Stroke» і «Diabetes and Heart Disease»

UA21CD00061