Діабет – не привід відмовлятися від улюбленого виду спорту, навіть навпаки, ваше хобі стане вам у нагоді. А якщо востаннє спортом ви займалися на фізкультурі у десятому класі, саме час розпочати особисту маленьку спортивну кар’єру.
Навіщо займатися?
Дослідження Медичної школи Гарварду показали, що фізичні навантаження знижують відсоток тесту HbA1c на 0,7.1 Усі, хто брав участь у дослідженні, вживали ліки та дотримувалися певних обмежень у харчуванні, проте рівень цукру знизився саме завдяки спорту. Це покращення вчені виявили навіть у тих людей, які не скинули вагу. До речі, від ваги безпосередньо залежать ваші шанси захворіти на діабет. Тому якщо ви знаходитесь у групі ризику, радимо якнайшвидше почати займатися спортом.
Коли ви ведете активний спосіб життя, ваші клітини стають чутливішими до інсуліну, тому він краще «працює». Фізичні навантаження добре впливають і на серце. Люди з діабетом, які ходять пішки принаймні дві години на тиждень, мають нижчу вірогідність померти від серцевих захворювань – популярних ускладнень діабету.2
Що може піти не так?
Якщо у людини недостатня кількість інсуліну, її тіло буде спалювати жир, щоб отримати енергію. Не поспішайте радіти: це не обов’язково означає, що ви схуднете. Коли організм використовує жир як пальне, виробляються кетони. Вони потрапляють у кров та можуть серйозно нашкодити здоров’ю. Перед зайняттями спортом треба зробити аналіз сечі на рівень кетонів, і якщо він уже зависокий, відкласти фізичні навантаження та порадитися з лікарем.3
Під час тренування м’язи скорочуються. Для цього необхідна додаткова енергія і тому виникає більша потреба в глюкозі. Це викликає швидке її поглинання. У людей без діабета організм сам сповільнює вироблення інсуліну для компенсації. Організм людей з діабетом так робити не вміє, тому їх рівень цукру може різко впасти. Такий стан лікарі називають гіпоглікемією.4
Під час фізичної активності, особливо її коротких «спалахів», рівень цукру може підвищитися. Цей стан називається гіперглікемією. Він виникає через те, що тіло сприймає різке підвищення фізичної активності як стрес. Щоб м’язи були готові протидіяти стресу, організм виробляє гормон глюкагон, який підвищує рівень цукру у крові та забезпечує м’язи глюкозою, яка перетворюється на енергію.5
Як цьому запобігти?
Для того, щоб уникнути ускладнень, треба дотримуватися декількох правил.
- Міряйте цукор. Це дуже важливий етап підготовки до будь-якої фізичної активності. Якщо ретельно міряти цукор, ризик гіпо- та гіперглікемії буде мінімальний. Міряти цукор треба до, під час та після тренування.
- Міряємо до тренування: відкладіть зайняття, якщо ваш рівень глюкози менше, ніж 5.0 ммоль/л і більше, ніж 14.0 ммоль/л. У першому випадку з’їжте 15 грамів швидких вуглеводів (наприклад, злаковий батончик) і зробіть аналіз через 15 хвилин. Якщо цукор нормалізувався, випийте сік, з’їжте булочку, щоб цукор не впав повторно. У другому випадку треба здати аналіз на кількість ацетону у сечі. Щоб цукор не впав під час тренування, перекусіть складними вуглеводами з білками і жиром за півтори години до зайняття. Бутерброд з цільнозернового хліба з маслом та сиром буде ідеальним перекусом.
- Міряємо через півгодини після початку заняття. Так ви вчасно помітите зниження цукру та зможете заздалегідь вжити ще 15 грамів швидких вуглеводів.
- Міряємо через 2 години після тренування. Під час тривалих фізичних навантажень запаси глюкози у м’язах та печінці нижчі, ніж зазвичай, тому тіло бере глюкозу з крові. До того ж, у організму виникає підвищена чутливість до інсуліну. Тому навіть після тренування може розвинутися гіпоглікемія. То ж дуже важливо поміряти цукор після спорту, а якщо зайняття було ввечері, то ще і під ранок. Якщо ви регулярно тренуєтеся ввечері, лікар може порекомендувати знизити дозу інсуліну на ніч. Для запобігання відтермінованої гіпоглікемії, повечеряйте повільними вуглеводами, білком і жиром, наприклад, макаронами з маслом та м’ясом.6
- Приймайте правильну дозу інсуліну. Ваш лікар допоможе вам підібрати ідеальну порцію ліків для вашого навантаження. Якщо ви користуєтеся інсуліном у шприцах, робіть укол у ту частину тіла, яка не буде активно задіяна. Наприклад, перед футболом краще зробити ін’єкцію не у ногу, а у руку. Так тіло правильно вбере інсулін. Якщо ж ви користуєтеся інсуліновою помпою, міцно закріпить її. Якщо ви пловець, зверніть увагу на водонепроникні помпи.
- Правильно харчуйтеся. Дуже важливо, щоб перед тренуванням у вас було достатньо енергії. Хоча у статті ми радили корисні перекуси, зверніться до лікаря за допомогою, коли підбиратимете дієту та строго дотримуйтеся її. Не варто експериментувати та випробовувати на собі дієти спортсменів без діабету. Для вас такі спроби можуть бути небезпечні.
- Все своє носіть з собою. Якщо ви займаєтеся не вдома, зберіть засоби самоконтролю, ліки, браслет медичного сповіщення, номер телефону когось з рідних та інструкцію першої допомоги. Завжди тримайте цей «пакет допомоги» у кишені спортивної сумки.
- Попередьте тренера. Скажіть тренеру чи людині, з якою займаєтеся, про діагноз. Розкажіть, де лежить «пакет допомоги», що з вами може статися та як допомогти. Повірте, після цього вам обом буде набагато спокійніше тренуватися.
- Бережіть себе. Не соромтеся перервати тренування та поїсти, попити чи сходити в туалет. Також зупиняйте тренування, якщо погано почуваєтеся.7
Коли зупинятися?
Зупиніть тренування та поміряйте цукор, якщо:
- Ви сильно потієте
- Відчуваєте запаморочення, слабкість, голод, спрагу чи страх
- Вас трусить
- Болить голова
- Не можете сконцентруватися
- Постійно хочете в туалет
- Ви втомилися
- Бачите розмиту картинку.8
Може здатися, що вказівок забагато, і спорт того не вартий. Але треба спробувати – ї відчуєте, як зміниться самопочуття. Дослухайтеся до свого тіла, не соромтеся зупинитися, якщо зле та дотримуйтесь порад лікаря. І тоді спорт зробить вас і здоровішим, і щасливішим, і допоможе приборкати діагноз.