Ліпіди – група жирів та жироподібних речовин, котрі є важливими складовими клітин та джерелом енергії для організму.
Ліпідний профіль (ліпідна панель) – результат лабораторного дослідження зразка крові, що демонструє рівень конкретних ліпідів у крові. 1
Діабет має властивість впливати на рівень жирів в організмі, спотворюючи природний ліпідний баланс, що збільшує ризик проблем із серцем та судинами. 2
Дізнаймося більше про аналіз ліпідного балансу організму, наслідки його порушення та сенс дослідження рівня ліпідів для людей з діабетом.
Жири нашого тіла
Найнеобхідніший жир, що є неодмінною складовою нашого тіла – холестерин. Він допомагає зробити зовнішні мембрани клітин стабільними у широкому діапазоні температур, а також є необхідним для синтезу вітаміну D та продукування багатьох гормонів.
Проте, надлишок холестерину є небезпечним: люди з підвищеним відносно норми рівнем холестерину більш сприйнятливі до серцево-судинних недуг.
Дослідимо причину такої ситуації.
Холестерин перебуває в організмі у декількох формах:
- «хороший»: ліпопротеїди високої щільності, ЛПВЩ («good» cholesterol, high-density lipoprotein, HDL), їх високий рівень у крові може знизити ризик розвитку серцево-судинних проблем;
- «поганий»: ліпопротеїди низької щільності, ЛПНЩ («bad» cholesterol, low-density lipoprotein, LDL), їх підвищений рівень, навпаки, збільшує ризик появи проблем із серцево-судинною системою. 3
Через що так стається?
«Поганий» холестерин має здатність накопичуватися на стінках кровоносних судин, що провокує звуження або навіть повну їх закупорку, а це є прямим ризиком появи проблем зі здоров’ям, таких як атеросклероз, серцевий напад, інсульт, тромбоемболія тощо. 4
Ліпідний профіль: зміст дослідження
Ліпідний аналіз крові (ліпідний профіль або ліпідна панель), визначає вміст у досліджуваному матеріалі різновидів жирів.
Ліпідний профіль аналізує наступні позиції:
- загальний холестерин, ЗХ (Total Cholesterol, TC): вимірюється весь холестерин у всіх ліпопротеїдних частках;
- холестерин ліпопротеїди високої щільності, ЛПВЩ (High Density Lipoprotein, HDL-C, «good» cholesterol): вимірюється рівень «хорошого» холестерину, котрий спрямовує надлишок холестерину до печінки для подальшого виводу з організму;
- холестерин ліпопротеїди низької щільності, ЛПНЩ (Low Density Lipoprotein, LDL-C, «bad» cholesterol): вимірюється рівень «поганого» холестерину, що відкладається на стінках кровоносних судин та може стати причиною проблем з серцево-судинною системою;
- тригліцериди, ТГ (Тriglycerides, TG): вимірюється рівень тригліцеридів (ще однієї форми жиру в організмі, що має здатність підвищувати ризик розвитку серцевих недуг, особливо у жінок) 5 у всіх ліпопротеїдних частках, більшість з них знаходиться у ліпопротеїдах низької щільності.
З основних отриманих даних за потреби вираховують додаткові позиції ліпідної панелі:
- холестерин ліпопротеїдів дуже низької щільності: значення вираховують шляхом ділення рівня тригліцеридів на 5;
- холестерин ліпопротеїдів невисокої щільності: вираховується при відніманні ЛПВЩ від загальної кількості холестерину;
- співвідношення «холестерин/ЛПВЩ»: вираховується співвідношення загальної кількості холестерину до кількості ЛПВЩ. 6
Як діабет впливає на холестерин?
Діабет має тенденцію до зниження рівня «хорошого» холестерину та підвищення рівня «поганого» холестерину, що значно збільшує ризик появи проблем із серцево-судинною системою.
Такий стан є досить розповсюдженим, він має назву «діабетична дисліпідемія». 7
Діагностування діабетичної дисліпідемії означає, що ваш ліпідний профіль відрізняється від норми, прийнятої для здорових людей. Загрозлива комбінація рівнів жирів підвищує ризик настання критичних станів, наприклад, ішемічної хвороби серця чи атеросклерозу.
Дослідження демонструють зв’язок між появою інсулінорезистентності (станом, коли клітини тіла погано реагують на інсулін та не можуть використовувати глюкозу з крові для отримання енергії) 8, котра передує появі діабету 2-го типу , й діабетичною дисліпідемією, атеросклерозом та проблемами з кровоносними судинами.
До речі, ці стани можуть розвинутися ще до того, як буде остаточно діагностовано діабет. Саме тому вчасний аналіз крові може стати початком своєчасної профілактики та терапії багатьох ускладнень. 9
Підготовка до тесту на холестерин
Якщо у вас в планах лише перевірка загальної кількості холестерину та ліпопротеїдів високої щільності, немає потреби голодувати перед тестом.
Якщо ж ви плануєте скласти повний ліпідний профіль, перед тестом потрібен період голодування від 9 до 12 годин, під час якого дозволено лише вживання чистої питної води.
Також для постановки діагнозу медикам варто було би знати наступні фактори:
- наявність будь-яких відхилень від норми у стані організму;
- сімейний анамнез серцевих недуг;
- перелік усіх ліків та добавок, котрі ви вживаєте на даний час (існує низка медикаментів, котрі мають здатність підвищувати рівень холестерину, наприклад, протизаплідні засоби; доведеться скасувати прийом ліків за кілька днів до проведення тесту на ліпіди). 10
Оцінка результатів аналізу на ліпідний профіль
Що означають цифри у переліку результатів тесту на ліпіди?
Загальний холестерин
- 200 мг/дл та нижче: норма;
- 201-240 мг/дл: гранична межа;
- більш ніж 240 мг/дл: високий рівень.
Ліпопротеїди високої щільності, ЛПВЩ (чим вищий рівень, тим краще):
- 60 мг/дл: добре;
- від 40 до 59 мг/дл: норма;
- нижче за 40 мг/дл: понижений рівень, виникає ризик розвитку серцево-судинних недуг.
Ліпопротеїди низької щільності, ЛПНЩ (чим нижчий рівень, тим краще):
- менш ніж 100 мг/дл: добре;
- 100-129 мг/дл: варіант норми (значення є індивідуальним для кожної людини);
- 130-159 мг/дл: межове значення;
- 160-189 мг/дл: високий рівень;
- 190 мг/дл та вище: дуже високий показник.
Тригліцериди
Рівень вищий за 150 мг/дл: загроза підвищення ризику розвитку серцево-судинних ускладнень. 11
Захворювання, на ризик розвитку котрих вказує спотворена картина ліпідного профілю 12
Високий рівень холестерину в крові може викликати наступні серцево-судинні недуги.
-
Ішемічна хвороба серця
Холестерин накопичується на стінках артерій, викликаючи втрату еластичності судин (атеросклероз). Це провокує звуження судин та сповільнення притоку крові до серцевого м’яза. Зниження інтенсивності потоку крові може призвести до стенокардії (болі у грудях) або серцевого нападу, якщо судина буде заблокована повністю. 12 (12.1)
-
Інсульт
Якщо через атеросклероз буде заблокована артерія, що веде до головного мозку, може статися інсульт. 12 (12.2)
-
Недуги, викликані дефектами периферичних судин
Периферичні судини (судини, котрі не несуть кров до серця та мозку) через жирові відкладення на стінках звужуються, що призводить до погіршення кровообігу у периферичних ділянках тіла (найчастіше страждають нижні кінцівки). 12 (12.3)
-
Високий кров’яний тиск
Звуження судин через атеросклероз, викликаний підвищеним рівнем холестерину, провокує понаднормове напруження серцевого м’яза, котрий мусить докладати більше зусиль для того, щоби проштовхнути кров через судини з холестериновими бляшками. Це викликає гіпертонію, котра з часом може стати небезпечною для життя. 12 (12.4)
Діабет та рівень холестерину
Яким чином діабет впливає на порушення ліпідного балансу організму?
У людей з діабетом ліпопротеїди низької щільності («поганий» холестерин) налипають на стінки артерій та пошкоджують їх.
Причина руйнування судин наступна: глюкоза у крові приєднується до ліпопротеїдів (виникає так званий холестерин-протеїновий пакет, котрий дає змогу холестерину рухатися з кровотоком), а ЛПНЩ у поєднанні з глюкозою довше лишаються у крові. Це призводить до появи наліту на стінках судин, котрий, в свою чергу, провокує звуження судин та розвиток серцевих недуг. 12 (12.5)
Як можна контролювати рівень холестерину?
Американська кардіологічна асоціація (American Heart Association, AHA) рекомендує робити перевірку рівня холестерину усім здоровим дорослим людям у віці понад 20 років хоча б раз на 4-6 років.
Якщо ви у групі підвищеного ризику високого рівня холестерину (сімейний анамнез проблем з холестерином або серцевих недуг) або маєте хронічну недугу (таку як діабет), лікарі рекомендуватимуть вам проводити тести частіше.
Оскільки наявність високого рівня холестерину на ранніх стадіях розвитку не має явних симптомів, дуже важливим є вибір здорового способу життя. Правильне харчування, достатнє фізичне навантаження та регулярний контроль рівня холестерину в крові є найкращою профілактикою появи проблем зі здоров’ям. 13
Медикаментозний спосіб дотримання балансу ліпідів
Діабетична дисліпідемія, крім терапевтичних методів, лікується за потреби й медикаментозно (виключно за вказівкою лікаря).
Для покращення ліпідного профілю використовують:
- статини (statins): групу ліків, що знижують рівень ЛПНЩ («поганого» холестерину) у крові 14;
- фібрати (fibrates): ліки, що знижують рівень тригліцеридів та підвищують рівень ЛПВЩ («хорошого» холестерину) у крові 15;
- нікотинову кислоту (nicotinic acid): речовину, що знижує рівень ЛПНЩ («поганого» холестерину) на 10-20%, знижує рівень тригліцеридів на 20-50% та підвищує рівень ЛПВЩ («хорошого» холестерину) на 15-35% 16;
- тіазолідіндіон (глітазони) (Thiazolidinediones (Glitazones), TZD): речовину, що підвищує рівень ЛПВЩ («хорошого» холестерину) у крові 17.
Знову маємо підтвердження, що здоровий спосіб життя та вчасна планова діагностика значно знижують ризик появ проблем зі здоров’ям, що є надважливим аргументом для людей з діа.