Пошук
Close this search box.

Різновиди інсуліну

Препарати інсуліну різняться за походженням і терміном дії. Ми розповімо, які саме ліки існують зараз у світі, а які незабаром з’являться в арсеналі лікування, та розглянемо різницю між ними
Table of Contents

Інсулін – надважливий білковий гормон, що відповідає за регулювання вуглеводного обміну (зокрема утилізації глюкози) в організмі. Діабет руйнує можливість організму використовувати життєво важливі функції інсуліну або перешкоджає його синтезу.

Саме тому науковці мусили віднайти спосіб боротися з діабетичними пастками: синтез замінника природного людського інсуліну, котрий з перших же днів використання показав блискучі результати, став справжнім проривом у медицині.

Як відомо, інсулін виконує в організмі дві основні функції:

  • базальний (фоновий) інсулін підтримує стабільний рівень глюкози в організмі під час голодування;
  • болюсний інсулін контролює рівень глюкози в крові після прийому їжі.1

Перші спроби синтезу інсуліну не дуже вдало відтворювали комбінацію цих процесів.

Детальніше в: Історія винайдення інсуліну

Тваринний інсулін

Інсулін тваринного походження, «дарунок» від  корів та свиней, був першим інсуліновим препаратом, котрий почали масово використовувати для лікування людей з діабетом. До 80-х років минулого століття не існувало жодних аналогічних лікарських засобів,  які б дозволяли досягати таких успіхів в компенсації інсулінозалежного діабету.

Нині цей вид інсуліну використовується зрідка, проте він все ще є доступним.

Видобувають інсулін тваринного походження з підшлункової залози корів та свиней. Отриману субстанцію ретельно очищують, аби мінімізувати можливість неадекватної реакції людини на «чужий» інсулін.

Існує думка, що тваринний інсулін, у порівнянні з людським, не має впливу на самопочуття людини. Деякі дані демонструють, що людський інсулін може викликати зміни у поведінці, млявість, погане самопочуття і навіть стан неусвідомлення гіпоглікемії (коли людина не відчуває первинних ознак гіпоглікемії та усвідомлює свій стан лише за появи тяжких її симптомів, таких як судоми, запаморочення тощо)2, тоді як тваринний інсулін нібито позбавлений цих недоліків. Однак конкретних досліджень, котрі свідчать про вірність такого твердження, немає.

А ось істотний мінус – тривалий час досягнення піку дії, що складає 3-4 години, є доведеним фактом. Пролонгована дія тваринного інсуліну (неспроможність відповідно імітувати дію болюсного інсуліну) заважає правильно обрати години для їжі.3

Людський інсулін

Звучить тривожно, але не переживайте, людський інсулін – не «витяжка» з людського організму. Так називають синтетичний інсулін, котрий виростили у лабораторії для імітації природного людського інсуліну.

Препарат розробили у 60-70-х роках минулого століття. Вже у 1982 році він був схвалений для масового фармацевтичного виробництва.

Новий синтетик замінив «на посту» тваринний інсулін, адже він не визивав іммунологічних реакцій на чужерідний білок.4

Різновиди людського інсуліну

  • Інсулін ультракороткої тривалості дії – діє вже за 2,5-20 хвилин після введення. Пік дії досягається за 1-3 години, тривалість дії – до 5 годин. Цей вид інсуліну призначений для миттєвої регуляції глікемії, він максимально схожий на природний людський інсулін, який включається в роботу, щойно ви почали їсти.
  • Інсулін короткої тривалості дії – трохи повільніший за попередній, починає діяти протягом 30 хвилин, а піку дії досягає за 2-4 години. Ефект зберігається 6-8 годин. З цим інсуліном ви маєте півгодинний «буфер» часу перед їдою.
  • Інсулін середньої тривалості дії – препарат, який, у порівнянні зі швидкісними «колегами», всмоктується повільніше та працює довше. Його використовують для контролю цукру в крові вночі та під час тривалих проміжків між прийомами їжі (голодуванням) вдень. Такий інсулін починає діяти за 2-4 години після введення, досягає піку за 4-12 годин і зберігає ефект протягом 12-24 годин.
  • Аналог інсуліну тривалої дії – ці ліки не призначені для швидкого зниження рівня цукру в крові, їх «місія» – зберігати прийнятний рівень глюкози протягом тривалого часу. «Довгі» інсуліни починають працювати за 4-8 годин після моменту введення, майже не мають піку дії та зберігають ефект дії протягом 24-42 годин. Це зручно для тих, хто любить спати довше, або людям, яким з певних причин потрібно протриматися тривалий час без їжі.
  • Для людей с діабетом 2-го типу створено інсулін продовженої (пролонгованої) дії, що не має яскраво вираженого піка, ефект якого триває аж до 36 годин. Його вводять один раз на добу для збереження нормального рівня цукру в крові.
  • Існує «мікс» – попередньо змішані людські інсуліни, котрі являють собою суміш інсулінів ультракороткої або короткої та середньої або тривалої дії. Пік впливу таких препаратів є різним, тривалість ефекту досягає 10-16 годин. Їх використовують для більш гнучкого регулювання глікемії за рахунок комбінації ефектів двох препаратів.5, 6

Винайдення інсулінів різної тривалості дії зробило можливим максимально близько підійти до імітації природного процесу роботи організму («швидкі» інсуліни замінюють болюсний інсулін, а «довгі» – базальний).

Читайте також: 12 міфів про інсулін

Аналоговий інсулін

Аналоги інсуліну є модифікацією людського інсуліну. Така модифікація дозволяє стрворити більш швідкі болюсні інсуліни, та безпікові інсуліни тривалої дії, які краще імітують дію інсуліну в організмі. На даний момент все більше людей по всьому світу обирають аналоги інсуліну через ефективнішу та у більшій мірі прогнозовану дію препаратів.7

Більше в: «Цільові показники лікування ЦД: досягнення компенсації діабету за рахунок використання аналогових інсулінів»

Відомості

  • У 2015 році в США з’явився новий вид інсуліну швидкої дії – інгаляційний. Після живильного вдиху вже за 12-15 хвилин інсулін починає діяти, досягаючи піку  всього за 30 хвилин. За 3 години інсулін виводиться з організму. Але подібна зручність  все ж не є панацеєю: інгаляційний інсулін можна вживати лише у комбінації з інсуліном тривалої дії.8
  • Також ведуться успішні розробки інсуліну, що буде чутливим до глюкози – препарату, котрий зможе автоматично регулювати власну біологічну активність у відповідності до коливань рівня глюкози у крові. Це стане надійним захистом від можливості розвитку гіпоглікемії, частого супутника людей, що використовують інсулінову терапію.9

Ще одним революційним препаратом обіцяє стати інсулін Icodec від фармацевтичної компанії «Ново Нордіск». Цей експериментальний препарат пролонгованої дії, за умови успішного проходження досліджень, можна буде вводити лише раз на тиждень.10

UA24CD00028