Пошук
Close this search box.

Діабет: не погоджуйся бути хворим!

Спростовуємо міфи стосовно цукрового діабету
Table of Contents

Є певна частина інтернет-фахівців, які не мають медичної освіти, але попри те знають усе краще за лікарів та поширюють хибну інформацію, котра може зашкодити здоров’ю людей.

Чому? Важко відповісти. Аргумент на кшталт «я читав у інтернеті багато статей» навряд чи можна вважати вагомим.

Тому дуже важливо володіти достовірною інформацією. Особливо це стосується людей із діагнозом «цукровий діабет», адже саме для них правильна поведінка — запорука повноцінного щасливого життя.

Міф №1

Високий рівень глюкози в крові у людини з діабетом — норма!

Побутує думка, що людина з діабетом «приречена» мати високий рівень глюкози в крові, тому не варто хвилюватися через завищені показники. Мовляв, у вас діабет, чого ж ви хотіли! Зрозуміло, він буде підвищений!

І це найперший та найнебезпечніший міф про ЦД.

Адже суть компенсації діабету полягає в тому, щоби підтримувати рівень глюкози в крові на рівні рекомендованих показників. Лише в цьому випадку компенсація вважатиметься вдалою, а ваш фізичний стан буде таким самим, як у здорової людини.

Вважати високий рівень глюкози в крові нормою — гарантія того, що ви почуватиметесь кепсько, а гіперглікемічні кризи будуть у вас частими гостями.

Чим загрожує глікемія, що «зашкалює»?

При діабеті можуть розвиватися певні тяжкі ускладнення, якщо ви не звертатимете уваги на рівень глюкози в крові.

Це проблеми з нирками, зором, стопами тощо. Але є проблема, котра «вилазить» раніше, ніж усі інші. І вона напряму залежить від відсутності контролю за глікемією.1

Глікемія — вміст глюкози в крові.

Дисбаланс надмірного вмісту глюкози та інсуліну в плазмі крові призводить до порушення обміну речовин і є причиною появи гіпертонії та атеросклерозу.

Простіше кажучи, вірячи у міф про те, що високий рівень глюкози в крові при діабеті є нормою, ви маєте шанс отримати прикрий «подарунок» у вигляді інфаркту або інсульту задовго до появи класичних діабетичних ускладнень.

Міф №2

Глікемічний профіль людини з діабетом та здорової людини має значні розбіжності

Глікемічний профіль — динамічне спостереження за рівнем глюкози в крові протягом доби.2

Спростовуючи міф про норми значення глікемії при діабеті, ми вже відзначили, що ЦД (особливо типу 2) можна повністю компенсувати.

Другий міф, знов ж таки, спирається на твердження, що людина з діабетом повинна мати проблеми. Ну просто тому, що вона має діабет!

Базою для міфічного твердження часто є так званий ефект ранкової зорі.3

Суть цього ефекту полягає в біологічній особливості людського організму. Наше тіло вважає, що ми в період з 12-ї до 3-ї години ночі спокійно спимо, тому підшлункова залоза не виробляє багато інсуліну. Він просто не потрібен у великій кількості в такий час доби.

Здорова людина не відчуває ніяких змін, організм автоматично компенсує цю особливість, викидаючи потрібний об’єм інсуліну зранку.

А в людини з діабетом такий механізм є порушеним, тому зранку рівень глюкози в крові є значно вищим, ніж у здорової людини.

Дійсно, такий ефект трапляється, але компенсація діабету полягає в тому, щоби вдало обійти цей стан. Тоді ви так само, як і здорова людина, будете зранку у повному порядку.

План «наступу» на ефект ранкової зорі4

Лікар може дати наступні рекомендації:

  1. Вечеряти не пізніше 19-ї години.
  2. Уникайте вуглеводів перед сном.
  3. Тим, хто застосовує людський інсулін пролонгованої дії необхідно робити ін’єкції о 23-24 годині.
  4. Використовуйте інсулінову помпу для введення додаткового інсуліну протягом ранкових годин.
  5. Відкоригуйте дозу ліків або інсуліну.
  6. Для тих, хто не залежить від інсуліну, варто вжити препарати, прописані лікарем, перед сном та зранку, одразу після прокидання та ранкового вимірювання рівня глюкози в крові.

Ще одним рішенням для тих, кому потрібні ін’єкції інсуліну, є встановлення інсулінової помпи, котра виконуватиме всю роботу за вас.

Завдяки нескладним діям ви отримаєте глікемічний профіль, що не відрізнятиметься від показників здорової людини.

Це і лише це вважається нормою! Будь-які критичні відхилення від нормального глікемічного профілю є патологією, котру варто й треба виправляти.

Міф №3

Діабет — критичний нездоланний діагноз

Цей міф є надзвичайно шкідливим, адже давно доведено, що здоровий спосіб життя та дотримання певних правил поведінки здатні компенсувати прояви діабету.

При ЦД типу 2 картина особливо яскрава. Все, що вам потрібно, це регулярний контроль за рівнем глюкози в крові, відмова від шкідливих звичок і перевантажень та застосування призначених таблеток.

Ці нескладні правила дають змогу досягти стійкої компенсації ЦД, тобто ваш стан нічим не відрізнятиметься від стану здорових людей ані за фізичними проявами, ані за цифрами в бланках аналізів.5

Правила дуже й дуже прості:

  • пийте більше води (вона допомагає виводити глюкозу з крові)6;
  • споживайте якомога менше вуглеводів (надлишок солодкого провокує стрибки рівня глюкози);
  • не забувайте про фізичні навантаження (що більше руху, то більше глюкози споживає організм), але обирайте види спорту, які легко контролювати: потрібно мати змогу у будь-який час зупинити тренування для відпочинку;
  • вчіться розслаблятися (йога, медитація, дихальна гімнастика — чудові варіанти «розвантаження» організму як фізично, так і психологічно).

Більше читайте в статті «Профілактика цукрового діабету типу 2»

Отже, ЦД дуже просто перетворити зі «смертельного» діагнозу на просто здоровий спосіб життя, котрий рекомендований усім без винятку, незалежно від наявності проблем зі здоров’ям.

Пам’ятайте: що менше ви вірите у вигадані проблеми, то простіше жити повноцінно. Тим більше, що можливість жити щасливо, попри діагноз «цукровий діабет», не вигадка, а реальність, давно доведена медиками всього світу.

UA24DI00047