Пошук
Close this search box.

Цукровий діабет: які права та пільги надає діагноз

Державні реформи раз у раз змінюють свої рамки та обриси, але певні правила медичного «етикету» залишаються незмінними: держава допомагає людям із хронічними хворобами. До цієї категорії належить і цукровий діабет
всесвітній день діабету
Table of Contents

Людям із цукровим діабетом потрібні постійний доступ до медикаментів і можливість вчасно проконсультуватися з ендокринологом. А ще необхідне просте людське розуміння того факту, що людина із ЦД будь-якого типу є вразливою і не завжди може в повній мірі виконувати важку роботу.

Тому держава конституційно закріпила низку прав та пільгових умов для людей із діабетом.

Не забувайте про державні «бонуси», не стидайтеся розпитувати про них лікарів та соціальних працівників. Ви не випрошуєте подаруночок, а отримуєте своє по праву.

Кожен вид діабету має своє коло пільг.

Цукровий діабет типу 1

Залежність від інсуліну — вагомий привід для надання максимального пакету пільг. Інсулінозалежні витрачають купу часу, сил та коштів на забезпечення якості свого життя. Тому держава розробила комплексний план підтримки таких громадян1.

 • Обладнання: діти та вагітні мають право на отримання глюкометрів, тест-смужок для аналізів.
 • Ліки: під час візиту лікар виписує рецепт з чіткими дозами та назвами препаратів, що входять у затверджений перелік доступних ліків (таблетовані препарати, інсулін різних видів). За цим рецептом в аптеці ви маєте право отримати виписані препарати безкоштовно2.

УВАГА!
Перевірте разом із лікарем форму бланку, наявність на ньому всіх потрібних підписів та печаток, актуальність його дати та перепитайте, у якій саме аптеці здійснюється видача безкоштовних ліків.

Перед візитом до аптеки перетелефонуйте до провізора та уточніть наявність препаратів або здійсніть замовлення за допомогою інтернету.

 • Інвалідність: тяжкі форми діабету дають право на отримання відповідної категорії інвалідності, кожна з яких передбачає низку соціальних пільг (пенсії, субсидії, зниження оплати за комунальні послуги тощо).
 • Звільнення від служби в армії: ЦД1 звільняє від виконання військових обов’язків.
 • Діагностика: у кожному регіоні існують медичні центри, що зобов’язані безоплатно консультувати та надавати допомогу людям із ЦД1.
 • Санаторна реабілітація: направлення лікаря надає можливість безкоштовного відпочинку та проходження відновлення у визначених державою санаторіях3.
 • Відпустка: жінки із ЦД1 мають право на додаткові дні до декретної відпустки.

ВАЖЛИВО!
Міська чи обласна влада можуть надавати локальну допомогу людям і ЦД1, таку як безкоштовні візити соціальних працівників чи розширення спектру безкоштовних ліків.

Уточнюйте ваші права за місцем проживання та реєстрації.

Цукровий діабет типу 2

Людям із таким діагнозом також надається допомога.

 • Ліки: ЦД2 зазвичай не потребує інсулінової корекції, але за необхідності лікар надасть рецепт на отримання безкоштовного інсуліну. Безкоштовними є й низка препаратів для лікування ускладнень ЦД2.
 • Соціальна реабілітація: людям із ЦД2 дають змогу змінити професійну орієнтацію, допомагають з навчанням. Проводяться регіональні спортивні й оздоровчі заходи, орієнтовані на допомогу людям із таким діагнозом.
 • Санаторна реабілітація: ви маєте право на отримання путівки у санаторій навіть за відсутності доказів інвалідності. Достатньо мати відповідне направлення лікаря.

Грошові виплати

Якщо ускладнення діабету призвели до інвалідності, ви маєте право на грошову виплату залежно від встановленої групи інвалідності.

Соціальна пенсія для людей із ЦД не залежить від трудового стажу, її розмір регулюється встановленою групою інвалідності.

Пільги дітям із цукровим діабетом

Сім’ї, у яких є діти із ЦД1, потребують найбільшої уваги. Саме тому діти з діагнозом «цукровий діабет» та їхні рідні отримують суттєву допомогу від держави4.

 • Забезпечення медичним обладнанням та препаратами.
 • Виплати та грошові види допомоги за інвалідністю.
 • Безкоштовні путівки у спецтабори або санаторії (з включенням вартості дороги в обидва кінці для дитини та дорослого, що її супроводжує).
 • Можливість претендувати на місце в садочку чи яслах поза чергою.
 • Певні варіанти безоплатного медичного обстеження та лікування за кордоном.
 • Варіанти звільнення від обов’язкових іспитів та вступу у ВНЗ та коледжі на бюджетній основі.
 • Безкоштовний або частково компенсований проїзд у міському та міжміському транспорті.
 • Батьки або люди, що опікуються дитиною з діабетом, отримують фінансову підтримку від держави на рівні середньої заробітної плати. На вимогу опікунам скорочують кількість робочих годин та додають вихідних.
 • Коли дитині виповнюється 14 років, вона має право достроково оформити пенсію.

Органи місцевого самоврядування за власною ініціативою можуть надати додаткові види допомоги та послуг, такою інформацією варто поцікавитись у локальних соціальних службах.

Отже, людина з діабетом може впевнено розраховувати на допомогу держави. Не нехтуйте своїми правами та пам’ятайте, використавши усі надані можливості, ви забезпечуєте собі або своїй дитині щасливе повноцінне життя.

UA24DI00045