Діагноз «цукровий діабет» — не привід відмовлятися від подорожей або виїздів на природу в компанії друзів і рідних.
Кінець літа і перша половина осені — ідеальний час для туристичних походів і відпочинку за містом. Природа ще сповнена сил, ночі досить теплі для ночівлі на свіжому повітрі, і водночас уже немає виснажливої спеки й активного сонця, небезпечних навіть для людей із богатирським здоров’ям. Тож час збирати рюкзаки або кошики для пікніка і вирушати за новими приємними враженнями! Важливо лише врахувати особливості організму і все ретельно спланувати.
5 кроків до яскравого відпочинку
1 Отже, перше, що потрібно пам’ятати людині із діабетом — вирушати далеко від будинку можна лише в разі доброго самопочуття. В ідеалі, перед походом варто відвідати лікаря, щоб він підтвердив: діабет компенсований.
2 Другим важливим правилом є наявність аптечки. Узагалі цей пункт поширюється на всіх туристів, але людям із цукровим діабетом набір медикаментів особливо необхідний. І річ не лише в запасах інсуліну, а й в стандартних препаратах першої допомоги. Наприклад, цукровий діабет може збільшити ймовірність харчового отруєння або інфекції. Існує й зворотній зв’язок: харчова або вірусна інтоксикація можуть спричинити ускладнення діабету. 1 Також ретельної обробки вимагають навіть невеликі ранки, які в людей із цукровим діабетом можуть гоїтися довше.2
Те саме стосується і сонячних опіків.
Приблизний склад аптечки
- Достатня кількість інсуліну чи цукрознижувальних препаратів.
- Глюкометр і тест-смужки до нього, запасна батарея для глюкометра.
- Крекери, льодяники, сік у маленьких пакетиках на випадок гіпоглікемії.
- Набір із глюкагоном (для лікування тяжкої гіпоглікемії).
- Жарознижувальні засоби.
- Ліки проти алергії.
- Мазь з антибіотиком.
- Бинт, набір пластирів,стерильні марлеві пов’язки.
- Засоби від діареї.
- Засоби від кишкових інфекцій.
- Сольові засоби для відновлення водного балансу.
- Активоване вугілля.
- Рідина для дезінфекції рук.
- Очні краплі.
- Засоби від укусів комах.
- Сонцезахисний крем.
- Мазь чи гель від гематом, забиття чи розтягнень.
- Засоби від опіків чи поранень.
- Медичні захисні маски.
Майте на увазі, що інсулін не обов’язково зберігати в холодильнику, якщо температура повітря не перевищує +25 0С. Але в багажнику автомобіля або в рюкзаку температура може бути значно вищою. Тож для походу краще придбати спеціальну термосумку і зберігати ліки там.
3 По-третє, обов’язково потрібно врахувати, що фізичні навантаження знижують рівень глюкози в крові. При цукровому діабеті це може спричинити гіпоглікемію — зниження рівня глюкози в крові нижче 70 мг/дл,або 3,9ммоль/л.3
Щоб уникнути цього загрозливого стану, потрібно мати достатню кількість продуктів для перекусів, які при великих фізичних навантаженнях необхідно робити кожну годину, а в деяких випадках зменшити дозу інсуліну.4 Поради по корекції дозування повинен дати лікар. Перед стартом та після прибуття на місце контроль рівня глюкози в крові — обов’язковий. У цілому в умовах походу глюкометром не завадить користуватися частіше, ніж удома.
4 По-четверте, особливу увагу варто приділити комфорту ніг, тому що стопи у людей із діабетом — вразливе місце. Взуття має бути правильно підібрано за розміром, із гнучкою підошвою й виготовлене з якісного матеріалу, що дихає. Те саме стосується матеріалу, із якого вироблені шкарпетки. На привалі зніміть взуття й ретельно перевірте стопи на наявність виразок, пухирів і будь-яких інших «неприємностей» на підошвах, п’ятах і ділянках між пальцями. Навіть невеликі ушкодження продезінфікуйте — вони можуть стати великою проблемою, якщо в рану потрапить інфекція.
5 По-п’яте, пам’ятайте про достатню кількість їжі. Необхідність дотримання суворої дієти — це міф, який постійно супроводжує людей із діабетом.5
Насправді обмеження стосуються переважно швидких вуглеводів (цукор, здоба, макаронні вироби із м’яких сортів пшениці), але навіть у цих випадках заборони не категоричні. На щастя, походи й пікніки — якраз ті події, коли тістечко та булку знайти важче, ніж у місті. Головне в такому випадку не те, що ви їсте, а скільки разів на день ви це робите. Потрібно їсти 4-6 разів на день, щоб не виникало почуття сильного голоду. Це означає, що поки всі гості пікніка голодують в очікуванні шашлика або чекають натщесерце під рюкзаками до привалу, людина із діабетом обов’язково має щось перекусити.
І, нарешті, ще одна важлива деталь. Щонайменше одна людина з компанії повинна знати все про стан вашого здоров’я, щоб оперативно і виважено прийняти рішення в разі непередбачених обставин.