Пошук
Close this search box.

Ягідний сезон: чи є небезпека для людини з діабетом?

Лікарі, які займаються проблемами цукрового діабету, рекомендують не виключати зі свого літнього меню свіжі ягоди. Однак є кілька нюансів, які потрібно врахувати, перш ніж відправитися на ринок за порцією натуральних вітамінів.
Table of Contents

У розпалі літо – яскраве, спекотне, вируюче різноманітними фарбами та запахами. Прилавки магазинів та ринків здатні звести з розуму навіть найстійкішого покупця: тут привітні продавці пропонують купити найкращі кавуни та дині, а ось там – ви тільки гляньте! – ніби падишахи на килимах, розляглися грона винограду. Аґрус, смородина чорна та червона, вишня, малина, чорниця та лохина – перераховувати можна без кінця.

А ці аромати, що затьмарюють одне одного? Спокуса настільки велика, що годі й втриматись! Що ж, спробуємо розібратися: які з цих дарів природи безпечні для людей з діагнозом ”цукровий діабет”, а від чого краще відмовитись.

Їсти чи не їсти – ось в чому питання…

Щойно розпочинається сезон ягід, багато людей з діабетом різного типу задаються питанням: «Чи можна мені з’їсти кілька ягідок без шкоди для свого здоров’я? Або краще замінити їх вітамінно-мінеральним комплексом?»

Лікарі, які займаються проблемами цукрового діабету, рекомендують не виключати зі свого літнього меню свіжі ягоди. Однак є кілька нюансів, які потрібно врахувати, перш ніж відправитися на ринок за порцією натуральних вітамінів.

Їмо ягоди правильно

1. Заведіть щоденник харчування і внесіть до нього інформацію щодо дієти, яку призначив ваш лікар. Плануючи список страв на день, розрахуйте допустиму кількість ягід. Не буде зайвим також відмічати реакцію організму на введення в меню нового продукту.

2. Вживайте ягоди з низьким глікемічним індексом. Чим він вище, тим швидше вуглеводи перетворюються на глюкозу, стимулюється вироблення інсуліну, тим самим підвищуючи ризик гіпоглікемії. Додаткова стимуляція вироблення інсуліну може призвести до інсулінорезистентності у людини з діабетом 2 типу. У людини з діабетом 1 типу існує ризик гіперглікемії. Оптимальне значення індексу – не вище 501.

3. Ягоди бажано споживати у свіжому або замороженому вигляді. Дієтологи радять відмовитись від блендера, який подрібнює клітковину у пюре, а також утриматись від компотів, варення та джемів. Деякі види ягід можна засушити та використовувати у якості ароматної добавки до чаю.

4. Оптимальний час споживання ягід – перша половина дня, після основного прийому їжі. Якщо ви плануєте поділити кількість ягід на дві частини, то другу порцію необхідно з’їсти в обід. Прослідкуйте за тим, щоб у меню були продукти, які містять білок, а також овочі. Максимальна кількість ягід на добу – в еквіваленті не більше 2 ХО

Знайомимося з ягодами ближче

Давайте ближче познайомимося зі звичайними та доступними практично кожному покупцеві ягодами.

СМОРОДИНА

Глікемічний індекс чорної смородини – 15. Завдяки такому низькому показникові, нею можна ласувати круглий рік: влітку – у свіжому вигляді, а взимку – у замороженому. Користь цих ягід було доведено під час експерименту, який провели в Абердинському університеті (Шотландія).

Півтора десятка добровольців протягом кількох днів комбінували різні страви з 200-грамовою порцією смородини, вибираючи темний або світлий сорт. Після прийому їжі у них виміряли показники рівня цукру в крові. Виявилось, що кількість антиоксидантів, які містяться у темних ягодах, значно пришвидшує процес розщеплення цукру та тим самим знижує його рівень.2

У звичайній склянці чорної смородини (приблизно 130 г) міститься всього 9,5 г вуглеводів, тобто менше 1 ХО. Максимальна кількість ягід, яку можна дозволити, становить  від 2,5 до 3 склянок на добу.

 

МАЛИНА

Глікемічний індекс малини залежить від її сорту – чим солодше ягідка, тим він вище. Показники коливаються у межах 25-40, що робить її доступною для людей з цукровим діабетом. Згідно з новими дослідженнями, людям, які ласували малиною, було потрібно менше інсуліну для регулювання рівня глюкози в крові.3 При правильному вживанні червона ягідка сприяє зміцненню серцево-судинної системи, знижує кількість цукру в крові, покращує обмін речовин. Її можна вживати як свіжу, так і заморожену. В 100 г малини міститься всього 8,3 г вуглеводів, відповідно максимально допустима кількість ягід – 2,5-3 склянки на добу.

 

КАВУН

ГІ кавуна доволі високий  – 70. Споживання цієї ягоди натщесерце у великій кількості призводить до стрімкого збільшення цукру в крові. Щоб уникнути цього, намагайтесь з’їдати не більш ніж 250-300 г кавуна (що еквівалентно 1 ХО) у першій половині дня після основного прийому їжі, що містить білок та клітковину.

Дуже важливо знати міру та не переїдати. Якщо є така можливість, краще замінити кавун свіжими ягодами з більш низьким ГІ.

 

ВИНОГРАД

Глікемічний індекс винограду – 48, що робить його вживання небажаним при тяжких формах діабету. Однак завдяки дослідженням вчених, табу не розповсюджується на сорти червоного кольору.

Як з’ясувалось, червоний виноград має властивість знижувати цукор в крові. Його використовують задля профілактики діабету: курс триває не більш ніж 6 тижнів. Починаємо з кількох ягідок на день, далі добова норма поступово збільшується, досягаючи 12 шт. (що відповідає 1 ХО). Ягоди слід вживати, поділивши їх на 2-3 порції. Останні 2 тижні норма знижується у 2 рази та становить 6 ягід на добу. Профілактичний курс слід проходити тільки за рекомендацією лікаря та під його наглядом4.

 

ЧОРНИЦЯ

ГІ чорниці дорівнює 30. Ця ягода сприяє покращенню кровообігу та роботі органів травлення, добре впливає на органи зору, підвищує імунітет. Крім того, чорниця має здатність знижувати рівень цукру в крові.

100 г чорниці відповідають 1 ХО. Її можна вживати як у свіжому, так і в замороженому вигляді. Також можна висушити ягоди чорниці та використовувати їх в якості ароматної добавки у чай – на згадку про яскраве та смачне літо.

UA24DI00021