Пошук
Close this search box.

12 міфів про інсулін

При цукровому діабеті 2-го типу інсулін використовується для підтримки глюкози в крові на безпечному рівні. Але в більшості випадків додавання інсуліну до схеми лікування викликає у пацієнта страх. Чи є привід для цього? Насправді – ні
Table of Contents

Негативне ставлення до інсулінотерапії здебільшого пов’язано з невірними уявленнями про передумови призначення та міфами про інсулін, вкоріненими в суспільстві.

Насправді використання інсуліну при діабеті 2-го типу має лише один істотний недолік: людина з діабетом повинна навчитись робити собі ін’єкції і подолати страх перед ними. Проте за результатами одного дослідження тільки 7,8% опитаних хворих дали згоду на введення інсуліну при першій пропозиції.1

Спробуємо розібратися, де закінчується правда і починається міфологія.

Міф 1

Інсулін – це назавжди. Він викликає залежність, припинення введення загрожує смертю.2

Правда

Інсулін – це гормон, що виробляється у підшлунковій залозі, речовина, необхідна для роботи будь-якого організму. Отже, ні про яку залежність мови бути не може. Або доведеться визнати, що все людство залежить від інсуліну.

При цукровому діабеті 2-го типу скасування інсулінотерапії – звичайна практика. Вона не несе таких наслідків, як при діабеті 1-го типу. Після відміни інсуліну вуглеводний обмін повертається до того стану декомпенсації, який був перед тим, як до лікування додали інсулін.

Міф 2

Призначення інсуліну – це ознака того, що захворювання переходить у тяжку стадію, його прийом сам по собі може призвести до ускладнень і треба готуватись до найгіршого.3

Правда

Помилкове твердження, що інсулін викликає ускладнення або смерть, родом із минулого. Медицина не стоїть на місці, змінюються схеми лікування і якість препаратів. Тяжкий перебіг діабету – не наслідок, а причина призначення інсулінотерапії. Тяжкість визначається наявністю ускладнень. Зазвичай інсулін призначають людям, які мають досить велику тривалість хвороби, проте не завжди. Іноді інсулін вводять до схеми тимчасово, і це точно не свідчення того, що ситуація критична.

Міф 3

Введення інсуліну – це боляче.

Правда

Сучасні тонкі голки роблять укол майже безболісним. Для людей з діабетом, які відчувають страх перед ін’єкціями, існують спеціальні пристосування: ін’єктори без голки, помпи і шприц-ручки.4 Навчитися вводити інсулін може будь-яка людина, цей укол технічно простіший, ніж інші.

Міф 4

Інсулінотерапія – це підпорядкування життя під схему введення препарату. Інсулінозалежний повинен вводити його по годинах і харчуватися відповідно до графіку уколів.2

Правда

Існує інсулін пролонгованої дії, ін’єкції якого потрібно робити один раз на добу (зазвичай ввечері). Вводити інсулін кілька разів на день (перед їжею) доведеться в тому випадку, якщо після прийому їжі спостерігається гіперглікемія. Вимоги до режиму харчування у людини з діабетом на інсуліні мало відрізняються від вимог до людини, яка отримує цукрознижувальні препарати.

Міф 5

Інсулінотерапія – це відсутність свободи пересувань. Людина з діабетом повинна вчасно повернутися по інсулін, який має зберігатися в холодильнику.2

Правда

Розпочатий флакон з інсуліном (або картридж чи шприц-ручка) не вимагає особливих умов зберігання і не псується при кімнатній температурі до 28 днів і більше днів в залежності від виробника. Інсулін робиться непридатним лише під впливом прямих сонячних променів і через заморожування. Для уколу немає необхідності обробляти шкіру спиртом, його можна робити навіть скрізь одяг. Шприц-ручки та інші популярні засоби введення інсуліну дозволяють виконувати ін’єкцію, не перериваючи поточну діяльність.

Міф 6

Інсулін – це короткий шлях до гіпоглікемії.3

Правда

Людям з діабетом 2-го типу не властиво втрачати свідомість через низький рівень глюкози в крові. У рідкісних випадках введення інсуліну може викликати різке зниження глюкози, але при використанні інсуліну останніх поколінь або інсуліну пролонгованої дії ймовірність виникнення гіпоглікемії знижується.

Міф 7

Інсулін – це не те, що потрібно, коли проблема в рівні глюкози3.

Правда

Хоча існує думка, що діабет – це проблеми з «цукром», насправді діабет будь-якого типу – це непорядок з інсуліном. Найкращий спосіб знизити рівень глюкози в крові – налагодити ситуацію з інсуліном. Іноді для цього потрібно вводити його ін’єкційно. Інсулін, який використовує сучасна медицина, схожий на той, що виробляється в організмі природним чином.

Міф 8

Інсулін – це карт-бланш для обжерливості.5

Правда

Прийом інсуліну не робить зайві калорії нешкідливими. Регулярне вживання нездорової їжі або великої кількості їжі абсолютно закономірно призведе до збільшення ваги у будь-кого, в тому числі й у людини, яка не має діабету.

Міф 9

Інсулін – це безумовно збільшення ваги.2

Правда

Гіперглікемія часто веде до схуднення через втрату частини глюкози, що виводиться з сечею. Після нормалізації рівня цукру (незалежно від методу – цукрознижувальні препарати або інсулін) вся споживана їжа починає засвоюватися організмом, і маса тіла стає такою, якою вона має бути з врахуванням раціону і фізичної активності. Але при правильному розрахунку кількості необхідного інсуліну його введення не викликає серйозного збільшення ваги.

За результатами масштабного дослідження UKPDS, у пацієнтів з діабетом 2-го типу на інсуліні і в тих, хто лікувався похідними сульфонілсечовини, різниця в набраних кілограмах становила лише 2 кг за 10 років на користь тих, хто колов інсулін.6

Міф 10

Хвороба – це привід для припинення ін’єкцій інсуліну.5

Правда

Припиняти вводити інсулін, коли організм послаблює додаткове захворювання, не можна категорично. Під час хвороби рівень глюкози в крові зазвичай підвищується. Насправді в цей час може знадобитися збільшення дози. Рекомендується обговорити це питання з лікарем.

Міф 11

Призначення інсуліну – це ознака невдалого контролю діабету.5

Правда

Необхідність інсулінотерапії – це не провина людини з діабетом, не провина його лікуючого лікаря і не свідчення недбалого ставлення до контролю цукру. Як би не хотілося іншого, та з часом діабет прогресує, і підшлункова залоза перестає задовольняти потребу організму в інсуліні. Вихід із ситуації – призначення інсуліну в ін’єкціях.

Міф 12

Інсулін – це ліки від діабету.2

Правда

Сучасна медицина ще не навчилася лікувати діабет (але наполегливо до цього просувається!). Інсулін – це засіб контролю захворювання: коли бета-клітини підшлункової залози не можуть самі виробляти інсулін, він вводиться ін’єкційно. Отже, це лише спосіб контролювати рівень цукру і контролювати діабет.  Але спосіб перевірений часом і дійсно рятівний.

UA24CD00032