Пошук
Close this search box.

Гіперглікемія у тих, кому за…

Як діяти у випадку, коли у літньої людини виявлено підвищений рівень цукру в крові.
врач берёт анализ крови
Table of Contents

Багато хто з літніх людей під час відвідин сімейного лікаря або іншого профільного спеціаліста дізнаються, що мають гіперглікемію – підвищений рівень глюкози в крові. В залежності від показників різних аналізів лікар може визначити діагноз: діабет 1-го типу  (вкрай рідко), діабет 2-го типу або предіабет. Саме предіабет і діабет 2-го типу найчастіше розвиваються у людей більш старшого віку. Хороша новина в тому, що ви можете вжити заходів для запобігання діабету 2-го типу або його ускладнень. Зазвичай, це зміна способу життя на більш рухливий, зміна дієти, вживання цукрознижувальних препаратів, а іноді й інсулінотерапія.  Боротьба з гіперглікемією у людей старше 65 років має свої особливості. Які саме?

Чому у людей старшого віку виникає гіперглікемія

Виявлена у людини гіперглікемія означає, що її організм більше не здатен засвоювати глюкозу правильно. Як наслідок – забагато глюкози (або цукру) залишається у крові. А це вже, в свою чергу, є ознакою діабету. На жаль, діабет, якщо його не тримати під контролем, з часом призводить до серйозних і навіть небезпечних для життя ускладнень. Занадто багато глюкози в крові може пошкодити судини та нерви, які проходять по всьому тілу. Це створює підґрунтя для багатьох інших захворювань: інсульт, хвороби серця, печінки, нирок, пошкодження кінцівок та їх ампутація, проблеми із зором і його втрата. В той же час сучасні ліки та медичні пристрої у більшості випадків дозволяють цьому запобігти.

Люди більш старшого віку (у цій статті будемо говорити про 65+) мають високий ризик розвитку саме діабету 2-го типу через підвищення резистентності до інсуліну, коли організм не може його використовувати як слід. Така вікова інсулінорезистентність в першу чергу зумовлюється: ожирінням, саркопенією (втрата з віком м’язової маси і сили) та фізичною пасивністю. 1 На жаль, спосіб життя багатьох українців призводить до того, що у віці 65+ років ми набагато менше рухаємося, не замислюємося про те, щоб спеціально включати фізичні навантаження у своє повсякдення. А тому у більш старшому віці маємо і зайву вагу, і ослаблення м’язів.

Саме через це, на думку експертів ADA (Американської діабетологічної асоціації),  практично половина всіх літніх людей має предіабет, який з часом переходить у діабет 2-го типу. Тому вони радять регулярно  (хоча б раз на 1-3 роки) перевіряти рівень цукру в крові всім дорослим з зайвою вагою у віці 45+ за допомогою перевірки рівня глікозильованого гемоглобіну (HbA1c) або перорального тесту на толерантність до глюкози. 2 Чим раніше вдається виявити початок діабету і взяти його під контроль, тим менше проблем зі здоров’ям людина матиме у літньому віці.

Особливості лікування гіперглікемії у людей старшого віку

Люди старшого віку – це досить неоднорідна категорія. А тому і рекомендації по зниженню гіперглікемії для них відрізняються в залежності від конкретного стану людини. ADA рекомендують для більшості дорослих з діабетом прагнути до показника HbA1c <7%. Менш жорсткі цілі лікарі можуть встановлювати для літніх людей, які мають важкі ускладнення діабету або тяжкі супутні захворювання. 3 Інші висновки експертів виглядають так.

  • Літні люди, які не мають тяжких ускладнень діабету, не мають когнітивних (розумових) порушень, повинні отримувати терапію для уникнення гіперглікемії за тими ж правилами, що і більш молоді люди з діабетом.
  • Для людей похилого віку, які мають когнітивні порушення або серйозні діа-ускладнення, цілі лікування діабету  можуть бути розширені. Але їм також важливо уникати гіперглікемії, яка може прискорити розвиток ускладнень діабету і гострих гіперглікемічних станів, таких як кетоацидоз.
  • Людям старшого віку варто уважніше слідкувати за розвитком ускладнень через тривалу гіперглікемію, котрі можуть призвести до функціональних порушень: втрати кінцівок, зору, розвитку хвороби нирок. Також літнім людям, що живуть з діабетом, важливо вчасно розпочинати лікування гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань. 4

Поради для людей літнього віку, які мають гіперглікемію

  1. Регулярно (кілька раз на день) перевіряйте ваш рівень глюкози в крові. Занадто високий і занадто низький рівень глюкози може бути небезпечним для вашого здоров’я.
  2. Обирайте здорове харчування. Все, що ми їмо, впливає на нашу глікемію (рівень глюкози в крові). Якщо маєте надлишкову масу тіла , складіть разом з лікарем план схуднення і дотримуйтесь його.
  3. Будьте активними. Ходьба та інші форми фізичних навантажень поліпшують рівень глюкози в крові у людей більш старшого віку. Оберіть види фізичної активності, які вписуються у ваше життя, і виконуйте посильні вправи якомога більше разів на тиждень.
  4. Вживайте ліки, які призначив лікар. Це слід робити навіть тоді, коли ви почуваєтеся добре. Якщо маєте проблеми із застосуванням рекомендованих ліків через побічні ефекти або неможливість їх придбати, повідомте про це вашого лікаря.
  5. Контролюйте ваш артеріальний тиск. Високий тиск збільшує ризик серцево-судинних проблем. Якщо помітите в себе підвищення артеріального тиску, повідомте про це вашого лікаря і дотримуйтесь його порад щодо нормалізації стану.
  6. Мінімум раз на рік перевіряйте рівень холестерину. Високий рівень цього показника збільшує ризик серцево-судинних ускладнень.
  7. Робіть щорічний огляд стану очей у офтальмолога. Більшість проблем із зором легше попередити на ранніх стадіях їх появи.
  8. Щороку перевіряйте нирки.  Діабет вражає ці органи. Аналізи сечі та крові покажуть, чи все добре з ними.
  9. Щодня чистіть зуби і відвідуйте стоматолога раз на рік. Це допоможе зберегти здоровими зуби та ясна.
  10. Щодня оглядайте ваші ноги, особливо ступні.  Якщо на них з’являються виразки, пухирі, розриви шкіри, інфекції або накопичення мозолів, зверніться до подолога або хірурга. Пошкодження шкіри ніг часто призводить до ампутацій кінцівок у людей більш старшого віку з гіперглікемією.
  11. Принаймні раз на рік звертайтеся до вашого лікаря, щоб провести всебічну оцінку стану вашого здоров’я і зрозуміти, наскільки вам вдається справлятися з високими цукрами. 5

Як бачите, гіперглікемія, яку лікарі визначають як предіабет і діабет 2-го типу, є досить поширеними серед людей більш старшого віку. Проте сучасні медичні знання і технології дозволяють загальмувати розвиток цих станів, зменшити ризик розвитку типових ускладнень діабету. Тож, більше рухайтеся, спілкуйтеся, обирайте здоровий спосіб життя – все це допоможе вам якомога довше почуватися добре і зберігати самозарадність.

UA24CD00050