Пошук
Close this search box.

Глюкометр vs лабораторія: чому відрізняються показники?

Постійний контроль рівня цукру в крові має важливе значення для ефективного лікування діабету. Сучасна медицина пропонує людям з діагнозом ЦД широкий вибір глюкометрів — портативних приладів, за допомогою яких можна самостійно проводити аналіз крові на глюкозу в домашніх умовах, в подорожі, на роботі тощо1
Table of Contents

Від точності вимірювань залежить успіх лікування та досягнення компенсації, адже саме ці цифри на невеликому екрані можуть заздалегідь попередити про стрибок цукру і безпосередньо впливають на кількість лікарського препарату, який потрібно прийняти. Однак якщо порівняти результати аналізу крові, який було зроблено в лабораторії, з показаннями глюкометра, можна помітити, що вони різняться.  І це цілком природно, оскільки методи лабораторного дослідження відрізняються від принципів роботи глюкометра.

Як проводиться аналіз крові на цукор в лабораторії

Кров на аналіз у лабораторії можуть забирати як з пальця, так і з вени. В обох випадках отримана кров переробляється у сироватку, яка потім аналізується. Оскільки кров проходить спеціальну обробку, для результатів аналізу по плазмі встановлено норму, яка відрізняється від результатів досліджень цільної крові на 12%. Якщо верхня межа рівня глюкози в цільній крові становить 5,5 ммоль/л, то норма для плазми — 6,1 ммоль/л.

Допустиме розходження між результатами досліджень на лабораторному устаткуванні та на глюкометрі — плюс-мінус 20%. 

Це слід врахувати, порівнюючи аналізи обох типів.3

До того ж, як правило, перед здачею крові на цукор ми намагаємось підготуватися: пару днів сидимо на дієті, приходимо в лабораторію натщесерце (а багато хто дотримується рекомендації ще й не пити воду перед аналізом). Ці нехитрі заходи дозволяють знизити рівень глюкози в крові, і ми отримуємо результат, який може відрізнятися від показань глюкометра на цілих 30%. 4

Принцип роботи глюкометра

Для визначення рівня глюкози в крові за допомогою глюкометра використовується кров з пальця. На відміну від лабораторного методу, при якому лаборант набирає певний обсяг крові, стискаючи палець навколо місця проколу, для аналізу на глюкометрі достатньо однієї краплі крові. Ця крапля не містить у собі домішок у вигляді рідини зі сполучних тканин, яка виділяється під час багаторазового стискання пальця і ”розбавляє” собою кров, зменшуючи таким чином кількість глюкози в ній.

Якщо кров на цукор ми здаємо в лабораторії приблизно раз на місяць для загальної діагностики, то аналіз крові глюкометром проводиться кілька разів в день. Це дозволяє отримати уявлення про зміну рівня цукру в крові протягом декількох годин і вчасно реагувати на різкі зміни показників — прийняти ліки або швидкі вуглеводи. Орієнтуючись на результати аналізів за допомогою глюкометра, можна коригувати терапію, підбираючи разом з лікарем відповідну методику.

Чи може глюкометр «помилятися»?

 Як і будь-який інший прилад, глюкометр потрібно використовувати, дотримуючись певних правил. Порушення цих правил може призвести до спотворення результатів аналізу, що загрожує невірним дозуванням препарату або стрибком рівня глюкози в крові.5

  1. Перепади температури та висока вологість можуть стати причиною неправильних показань глюкометра. Зберігайте прилад у сухому місці при кімнатній температурі.
  2. Працездатність батарейки впливає на якість роботи приладу. Регулярно міняйте елементи живлення глюкометра.
  3. Для аналізу не можна використовувати тест-смужки з вичерпаним терміном придатності. Також важливо правильно зберігати їх: щільно закривайте тубу з полосками, щоб обмежити доступ повітря і вологи.
  4. Підготовка до аналізу має велике значення. Руки слід ретельно вимити з милом, щоб видалити з поверхні шкіри забруднення, і висушити. Не поспішайте робити прокол, якщо палець ще вологий: навіть невеликі частинки води, що потрапили в краплю крові, вплинуть на результат. Якщо ви звикли протирати місце проколу дезінфікуючим засобом, дочекайтеся, поки воно повністю випарується. Простежте за тим, аби руки були теплими: охолодження призводить до уповільнення кровообігу, а це може вплинути на швидкість формування краплі.
  5. Один аналіз — один прокол. Якщо глибина проколу виявилася недостатньою для швидкого формування краплі крові, ні в якому разі не стискайте палець, щоби в кров не домішалася тканинна рідина, а зробіть новий прокол на іншому пальці. Кров повинна виступити без додаткових зусиль і сформувати невелику кульку, яку потрібно нанести на тест-смужку.

Якісний прилад — запорука точності вимірювань

 Глюкометр — це прилад щоденного застосування. За його допомогою ми можемо відстежувати динаміку глюкози в крові у зручний для нас час, без багаторазових відвідувань лабораторії протягом дня.

Купуючи глюкометр, зверніть увагу на тип його калібрування та відповідність стандартам ISO. Оскільки аналіз буде проводитися по цільній крові з пальця, рекомендуємо віддати перевагу приладу з відповідним калібруванням. Оптимальним вибором стане пристрій, що відповідає стандарту ISO EN 15197:2015.

UA24CD00034