Глюкометр vs лабораторія: чому відрізняються показники?

Постійний контроль рівня цукру в крові має важливе значення для ефективного лікування діабету. Сучасна медицина пропонує людям з діагнозом ЦД широкий вибір глюкометрів — портативних приладів, за допомогою яких можна самостійно проводити аналіз крові на глюкозу в домашніх умовах, в подорожі, на роботі тощо1
Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
Table of Contents

Від точності вимірювань залежить успіх лікування та досягнення компенсації, адже саме ці цифри на невеликому екрані можуть заздалегідь попередити про стрибок цукру і безпосередньо впливають на кількість лікарського препарату, який потрібно прийняти. Однак якщо порівняти результати аналізу крові, який було зроблено в лабораторії, з показаннями глюкометра, можна помітити, що вони різняться.  І це цілком природно, оскільки методи лабораторного дослідження відрізняються від принципів роботи глюкометра.

Як проводиться аналіз крові на цукор в лабораторії

Кров на аналіз у лабораторії можуть забирати як з пальця, так і з вени. В обох випадках отримана кров переробляється у сироватку, яка потім аналізується. Оскільки кров проходить спеціальну обробку, для результатів аналізу по плазмі встановлено норму, яка відрізняється від результатів досліджень цільної крові на 12%. Якщо верхня межа рівня глюкози в цільній крові становить 5,5 ммоль/л, то норма для плазми — 6,1 ммоль/л.

Допустиме розходження між результатами досліджень на лабораторному устаткуванні та на глюкометрі — плюс-мінус 20%. 

Це слід врахувати, порівнюючи аналізи обох типів.3

До того ж, як правило, перед здачею крові на цукор ми намагаємось підготуватися: пару днів сидимо на дієті, приходимо в лабораторію натщесерце (а багато хто дотримується рекомендації ще й не пити воду перед аналізом). Ці нехитрі заходи дозволяють знизити рівень глюкози в крові, і ми отримуємо результат, який може відрізнятися від показань глюкометра на цілих 30%. 4

Принцип роботи глюкометра

Для визначення рівня глюкози в крові за допомогою глюкометра використовується кров з пальця. На відміну від лабораторного методу, при якому лаборант набирає певний обсяг крові, стискаючи палець навколо місця проколу, для аналізу на глюкометрі достатньо однієї краплі крові. Ця крапля не містить у собі домішок у вигляді рідини зі сполучних тканин, яка виділяється під час багаторазового стискання пальця і ​​”розбавляє” собою кров, зменшуючи таким чином кількість глюкози в ній.

Якщо кров на цукор ми здаємо в лабораторії приблизно раз на місяць для загальної діагностики, то аналіз крові глюкометром проводиться кілька разів в день. Це дозволяє отримати уявлення про зміну рівня цукру в крові протягом декількох годин і вчасно реагувати на різкі зміни показників — прийняти ліки або швидкі вуглеводи. Орієнтуючись на результати аналізів за допомогою глюкометра, можна коригувати терапію, підбираючи разом з лікарем відповідну методику.

Чи може глюкометр «помилятися»?

 Як і будь-який інший прилад, глюкометр потрібно використовувати, дотримуючись певних правил. Порушення цих правил може призвести до спотворення результатів аналізу, що загрожує невірним дозуванням препарату або стрибком рівня глюкози в крові.5

  1. Перепади температури та висока вологість можуть стати причиною неправильних показань глюкометра. Зберігайте прилад у сухому місці при кімнатній температурі.
  2. Працездатність батарейки впливає на якість роботи приладу. Регулярно міняйте елементи живлення глюкометра.
  3. Для аналізу не можна використовувати тест-смужки з вичерпаним терміном придатності. Також важливо правильно зберігати їх: щільно закривайте тубу з полосками, щоб обмежити доступ повітря і вологи.
  4. Підготовка до аналізу має велике значення. Руки слід ретельно вимити з милом, щоб видалити з поверхні шкіри забруднення, і висушити. Не поспішайте робити прокол, якщо палець ще вологий: навіть невеликі частинки води, що потрапили в краплю крові, вплинуть на результат. Якщо ви звикли протирати місце проколу дезінфікуючим засобом, дочекайтеся, поки воно повністю випарується. Простежте за тим, аби руки були теплими: охолодження призводить до уповільнення кровообігу, а це може вплинути на швидкість формування краплі.
  5. Один аналіз — один прокол. Якщо глибина проколу виявилася недостатньою для швидкого формування краплі крові, ні в якому разі не стискайте палець, щоби в кров не домішалася тканинна рідина, а зробіть новий прокол на іншому пальці. Кров повинна виступити без додаткових зусиль і сформувати невелику кульку, яку потрібно нанести на тест-смужку.

Якісний прилад — запорука точності вимірювань

 Глюкометр — це прилад щоденного застосування. За його допомогою ми можемо відстежувати динаміку глюкози в крові у зручний для нас час, без багаторазових відвідувань лабораторії протягом дня.

Купуючи глюкометр, зверніть увагу на тип його калібрування та відповідність стандартам ISO. Оскільки аналіз буде проводитися по цільній крові з пальця, рекомендуємо віддати перевагу приладу з відповідним калібруванням. Оптимальним вибором стане пристрій, що відповідає стандарту ISO EN 15197:2015.

UKR.DIA.MCM.17.12.2020.6