Пошук
Close this search box.

На вістрі голки

Чому важливо своєчасно міняти голки шприців для ін’єкцій інсуліну? Як це корелює із досягненням компенсації? Як часто їх треба міняти? Інсулінові шприци на 40 та 100 ОД — у чому різниця? Розглядаємо найпоширеніші «проколи» в підрахунках
Table of Contents

Причиною цукрового діабету є недостатнє продукування організмом власного інсуліну (при ЦД типу 1) або низька сприйнятливість до нього тканин (при ЦД типу 2). Щоб клітини могли трансформувати глюкозу, отриману з їжею, в енергію, необхідно підтримувати оптимальну кількість інсуліну в організмі. Зробити це можна шляхом ін’єкції за допомогою інсулінового шприца або шприца-ручки.

Особливості введення інсуліну

Щоб інсулін працював одразу після надходження в тканини та в повному обсязі введеної дози, важливо робити ін’єкцію правильно. Для цього препарат уводять у підшкірну жирову клітковину. Товщина шкірного покриву в різних людей коливається від 2 до 4 мм, тож глибина проколу повинна становити не менше 4 мм — так препарат не потрапить у шар шкіри і зможе повністю виконати своє завдання.

Другий важливий нюанс: укол потрібно зробити так, щоб голка не дісталася до м’язової тканини, яка лежить одразу за підшкірною жировою клітковиною. Для цього в місці уколу треба сформувати складку, злегка зібравши шкіру двома пальцями і відтягнувши її на 2-2,5 см1. Саме в цю складку і потрібно ввести голку, направивши її під кутом 90° або 45°.

Прокол потрібно робити швидким рухом, щоби знизити больові відчуття. Важливе значення має якість голки: для кожної ін’єкції слід використовувати нову.

Чому голки не можна використовувати вдруге?

Іноді можна почути: нічого страшного у повторному використанні голки немає. Однак це не так, і ось чому.

  1. Голки для інсулінових шприців та шприців-ручок є одноразовими — для них не передбачена процедура стерилізації. Застосовуючи вже використану голку вдруге або навіть втретє, ви ризикуєте занести інфекцію в місце уколу. Результатом може стати нагноєння, а в гіршому випадку зараження крові.
  2. Сучасні голки для інсулінових ін’єкцій виготовляють з якісної сталі. Кінець голки зазнає потрійного заточування під кутом, завдяки чому його ріжучим краєм є найтонший шар металу. Після застосування гострота краю знижується при взаємодії зі шкірою, тому під час повторного використання для проколу доводиться застосовувати зусилля. Через це тонкий кінчик голки вигинається в бік, перетворюючись на міні-гачок, який під час руху завдає мікротравми, розриваючи шкіру та підшкірну жирову клітковину шар і провокуючи кровотечу. Згодом в таких місцях утворюється потовщення (ліподистрофія). У деяких випадках зігнутий кінчик може відламатися і залишитися під шкірою, що загрожує запаленням.
  3. Препарат, що залишається на внутрішній поверхні голки після ін’єкції, висихає та кристалізується. Це призводить до закорковування каналу і ускладнення подачі інсуліну, а також до зменшення дози препарату. Неправильна доза може спровокувати стрибок рівня глюкози.
  4. Якщо не зняти використану голку шприц-ручки, то вона стане своєрідним провідником, через який всередину картриджа надходитиме повітря. Бульбашки повітря можуть істотно вплинути на кількість препарату: при ін’єкції буде введена не потрібна доза, а 50-70% від неї.

Аби ін’єкції інсуліну були ефективними та безболісними, необхідно дотримуватися таких правил:

  • Звертайте увагу на такі параметри голок, як товщина і довжина.2 Чим тонша голка, тим менш болісне відчуття під час проколювання, але при цьому швидкість введення препарату знижується. Оптимальна довжина голок для шприців —6-8 мм, для шприц-ручок — 4 мм;
  • після введення препарату потрібно відрахувати 10 секунд, і тільки після цього виймати голку зі шкіри. Це допоможе запобігти витіканню деякої кількості препарату через прокол і забезпечить введення повної дози інсуліну;
  • після закінчення процедури надягніть ковпачок на голку, зніміть її зі шприца та викиньте у сміттєвий контейнер, недоступний для дітей. Для наступного уколу візьміть нову голку;
  • якщо ви використовуєте шприц з інтегрованою (незйомною) голкою, надягніть на неї захисний ковпачок і викиньте використаний шприц одразу після ін’єкції. У жодному разі не застосовуйте його повторно!

Інсулінові шприци на 40 та 100 ОД — у чому різниця?

Незважаючи на наявність шприців-ручок та інсулінових портів для введення препарату підшкірно, багато людей з діагнозом ЦД вважають за краще використовувати інсулінові шприци. Це пояснюється доступною ціною, зручністю та наявністю в будь-якій аптеці, а також можливістю використовувати препарат різних виробників (на відміну від шприц-ручки, яка вимагає застосування препарату того самого виробника).

Сьогодні у продажу є два типи інсулінових шприців: з маркуванням U-40 та U-100. Правильний вибір шприца важливий для ефективного застосування препарату.3

  • Шприци U-40 використовують для ін’єкцій інсуліну з концентрацією 40 ОДв 1 мл. На шприцах цього типу нанесена шкала із 40 поділок, де кожна поділка відповідає 1 ОД інсуліну U-40.
  • Для введення інсуліну U-100 з концентрацією 100 ОД в 1 мл використовують шприци U-100. Вони також забезпечені шкалою, на якій вказано кількість одиниць.

Важливо пам’ятати, що шприци кожного типу розраховані на використання препарату з відповідною концентрацією. Якщо набрати потрібну дозу інсуліну не у «свій» шприц, орієнтуючись тільки на шкалу, можна ввести неправильну кількість інсуліну. Тому важливо стежити за тим, щоби тип шприца відповідав типу препарату.

Якщо під рукою не виявилося шприца з потрібною шкалою, необхідно правильно розрахувати дозу. Наприклад, ви використовуєте інсулін U-100 і вам потрібно ввести 10 ОД, а в наявності є шприц U-40. Оскільки концентрація U-100 у 2,5 разу вища, ніж U-40, то набирати препарату у шприц U-40 потрібно у 2,5 разу менше — тобто не 10 поділок (зазначених цифрою 10), а 4 поділки. У свою чергу, 6 ОД інсуліну U-100 займуть у шприці U-40 всього 2,4 поділки.

У разі, коли необхідно ввести інсулін U-40 за допомогою шприца U-100, потрібний обсяг препарату множиться на 2,5. Наприклад, щоби набрати в шприц U-100 10 ОД інсуліну U-40, потрібно відміряти 25 поділок на шкалі. Відповідно 6 ОД препарату U-100 у шприці U-40 займуть об’єм у 15 поділок.

Шприц U-100 є більш універсальним для препаратів обох типів, оскільки набрати 2,5 поділки простіше, ніж 2,4 поділки. А від точності введеної дози залежить ваше самопочуття.

UA24CD00073