Діабетичний кетоацидоз або ДКА (Diabetic ketoacidosis, DKA) – серйозне ускладнення при діабеті, котре може призвести до значних проблем зі здоров’ям.
Стан виникає, коли організм через нестачу інсуліну не в змозі отримати глюкозу з крові, тому стартує альтернативний процес синтезу енергії: шляхом розщеплення жирів.
Внаслідок цього утворюються хімічні речовини – кетони (кетонові тіла). Накопичення кетонів у крові порушує кислотно-лужний баланс в організмі (спостерігається підвищення кислотності). Надто високий рівень кетонів призводить до отруєння організму – виникнення стану діабетичного кетоацидозу.
Розвиток ДКА – сигнал, що контроль над діабетом втрачено, або до діабету додалася ще одна недуга. 1
Одним з ускладнень діабетичного кетоацидозу є набряк мозку через накопичення у ньому великої кількості рідини. 2
У кого частіше розвивається набряк мозку як ускладнення ДКА?
Церебральне пошкодження або набряк мозку – рідкісне, проте потенційно руйнівне ускладнення діабетичного кетоацидозу, котре частіше виникає у дітей, ніж у дорослих. Діти з більш тяжкою течією ДКА, що характеризується надто високим рівнем азоту сечовини (речовини, що сигналізує про порушення функції нирок) 3 у крові, більш тяжким ацидозом (підвищенням кислотності) 4 та гіпокапнією (нестачею вуглекислого газу (СО2), що пов’язана зі зниженням продукування або збільшенням витрат СО2), 5 найбільш схильні до набряку мозку.
Часто мова йде про немовлят чи маленьких дітей, у котрих важко виявити симптоми діабету , що призводить до пізньої діагностики та виникнення більш серйозних проявів діабету.
Симптоми церебрального пошкодження зазвичай виникають під час лікування діабетичного кетоацидозу, але можуть бути наявними й до початку терапії. У більшості випадків набряк мозку розвивається протягом 3-12 годин від початку лікування або, зрідка, пізніше, ніж через 24 години після старту терапії. 6
ДКА зустрічається у 25-40% дітей з уперше діагностованим цукровим діабетом 1-го типу та пізніше може розвиватися внаслідок прогресування діабету або недотриманням режиму лікування. Клінічно очевидний набряк мозку виникає приблизно в 1% випадків ДКА у дітей. Такий стан є причиною від 50 до 60% летального наслідку у дітей, що мають діагноз – діабет. 7
Причини набряку мозку при діабетичному кетоацидозі
Наявні експериментальні дані щодо конкретних причин набряку мозку при ДКА доводять, що більшість теорій виникнення такого стану не можуть адекватно пояснити, чому саме виникає церебральне пошкодження.
Одна з імовірних причин – пряма дія інсуліну, котрий вводять внутрішньовенно в процесі лікування ДКА, на мозок у той час, коли рівень глюкози у плазмі крові наближається до нормальних значень. Відповідно, існує думка, що ускладнення можна уникнути, припинивши подачу інсуліну, коли рівень глюкози в крові наближається до норми. 8
Ще одна з теорій розглядає вплив швидкості внутрішньовенного введення інсуліну та рідини для відновлення втрачених під час розвитку ДКА корисних речовин в організмі. Високий рівень глюкози в крові призводить до переміщення води з внутрішньоклітинної рідини у простір позаклітинної рідини та провокує зменшення об’єму клітини. Корекція інсуліном та внутрішньовенними рідинами обертає процес назад, викликаючи таким чином розширення клітин та, як результат, набряк головного мозку, якщо введення ліків проводиться надто швидко.
Тому умовою ефективного лікування є пролонгація (розтягнення у часі) процесу введення інсуліну та рідин з поживними речовинами на період від 36 до 48 годин. 9
Симптоми набряку мозку при ДКА
Уважність лікаря – головний чинник уникнення ризику тяжких наслідків набряку мозку. Характерні симптоми тривожного стану включають:
- змінену свідомість;
- виникнення летаргії після первісного покращення стану;
- головний біль;
- блювоту;
- відносну брадікардію (порушення ритму серця, при якому частота серцевих скорочень менша за 60 ударів за хвилину) 10;
- відносну гіпертензію (підвищення артеріального тиску).
Як запобігти набряку мозку?
Терапевтичні рекомендації щодо запобігання церебральному пошкодженню:
- повільна регідратація протягом приблизно 48 годин;
- попередження гіпотонічної гіпергідратації (отруєння водою);
- відмова від непотрібної лужної терапії. 11
Візуальні дослідження для підтвердження набряку мозку
При підозрі на церебральне пошкодження через розвиток діабетичного кетоацидозу слід розглянути питання про візуалізаційні дослідження головного мозку.
Серед них:
- комп’ютерна томографія (КТ);
- магнітно-резонансна томографія (МРТ).
Подібні дослідження можуть виявити ознаки критичного стану:
- зменшення розмірів шлуночків;
- відсутність видимих базальних цистерн;
- відхилення в інтенсивності роботи мозку.
КТ або МРТ також є надважливими дослідженнями, що дозволяють виключити інші причини зміни психічного стану під час ДКА (інфаркт головного мозку, крововилив у мозок та/або тромбоз судин головного мозку).
Важливим нюансом є факт, що первісні візуальні дослідження можуть не виявити порушень, відповідна картина КТ або МРТ, що доводить наявність проблеми, може з’явитися лише за багато годин після появи симптомів. 12
Лікування набряку мозку при ДКА
При підтвердженому набряку мозку через діабетичний кетоацидоз використовують маніт (манітол) – осмотичний діуретик у дозуванні 0,25-1 г/кг ваги тіла. Препарат призначають одразу після встановлення точного діагнозу. 13
Як бачимо, вчасна діагностика діа та ретельне дотримання плану лікування є надійним та ефективним захистом від розвитку діабетичного кетоацидозу та його ускладнень.