Пошук
Close this search box.

Підступний цукор

Про цукровий діабет існує безліч міфів, втім, як і про будь-який інший діагноз. Пояснюється це досить просто: брак точної та зрозумілої інформації породжує чутки та вигадки на кшталт «знайома подруги чула на базарі». Один з таких міфів про діабет: «до розвитку діабету призводить вживання великої кількості цукру». Чи це так?
цукор
Table of Contents

Типи цукрового діабету

Цукровий діабет — захворювання, при якому спостерігається хронічне порушення обміну речовин, унаслідок чого знижується виробництво організмом інсуліну (гормон інсулін відповідає за транспорт глюкози з крові до клітин організму, для перетворення глюкози в клітині на енергію). Через дефіцит інсуліну підвищується рівень глюкози в крові, що призводить до проблем зі здоров’ям : загальний стан людини поступово погіршується, з’являються запаморочення, нудота, постійне відчуття спраги, часті позиви до сечовипускання, подряпини та рани загоюються досить довго.

Якщо не звертати уваги на ці симптоми, списувати їх на перевтому від роботи або інші причини, то цукровий діабет прогресуватиме та може призвести до поступового погіршення зору (а надалі — до сліпоти), розвитку ниркової та серцево-судинної недостатності, гангрени ніг, діабетичної коми з високим ризиком летального наслідку. Регулярне відвідування лікаря та здача аналізів крові на вміст глюкози допоможуть вчасно вжити необхідних заходів.

Невже в усіх згаданих вище негараздах винен підступний цукор і солодощі без міри?! Давайте розберемося. Лікарі виділяють два типи цукрового діабету. Познайомимося з кожним ближче.

Цукровий діабет 1-го типу

Небезпека цієї недуги полягає в тому, що діабет першого типу розвивається переважно в дитячому віці, коли молодий організм схильний до дії різноманітних вірусів та бактерій. Діти — ті ще ласуни, однак цукерки і шоколадки тут ні при чому: ЦД типу 1 розвивається внаслідок порушень функціонування підшлункової залози. Причина цих порушень — вірусні захворювання, на які страждають переважно в дитячому віці (краснуха, вірусний гепатит, паротит та ін.).

Імунітет дитячого організму послаблюється вірусною інфекцією і починає сприймати бета-клітини, які виробляє підшлункова залоза, як чужі. Активна атака бета-клітин антитілами знижує рівень продукування інсуліну, через що рівень глюкози в крові підвищується. Коли кількість знищених бета-клітин досягає 80%, розвивається цукровий діабет 1-го типу.1

Отже, солодощі не є причиною появи діабету. Проте рекомендації педіатрів щодо обмеження споживання солодкого дітьми не тільки спрямовані на турботу про збереження дитячих зубів, а й мають безпосереднє відношення до профілактики діабету цього типу.

Маленька дитина не може детально пояснити, де і як саме у неї болить, тому завдання батьків — уважно спостерігати за станом свого малюка, особливо після перенесеної вірусної інфекції. При появі симптомів, схожих на ознаки цукрового діабету, потрібно терміново звернутися до лікаря та здати аналізи. Якщо дорослі контролюють кількість солодощів, які споживає дитина, то тим самим вони знижують ризик різкого зростання рівня глюкози в крові в разі, коли в дитини тільки починає розвиватися цукровий діабет 1-го типу.

Також ЦД типу 1 може з’явитися у підлітків і молодих людей віком до 30 років. Причиною його розвитку, крім вірусних захворювань, може стати вплив токсинів (пестицидів, нітрозамінів та ін.).2 Як і у випадку з малюками, солодощі самі по собі не провокують появу недуги, однак їх надмірне споживання при розвиненому діабеті може стати причиною різкого погіршення стану.

Цукровий діабет 2-го типу

Цукровий діабет цього типу розвивається у людей віком понад 40 років. Він відрізняється від ЦД1 тим, що організм людини виробляє достатню кількість інсуліну, однак клітини тканин стають до нього несприйнятливими. Як наслідок: організм не може самостійно розщеплювати глюкозу, і її рівень у крові починає зростати.3

До групи ризику належать люди, у яких є різні супутні захворювання, а також надлишкова маса тіла. Кількість споживаних солодощів в цьому випадку має безпосереднє відношення до розвитку цукрового діабету типу 2.

Малорухливий спосіб життя та порушення харчування (вживання продуктів із низьким вмістом клітковини та великою кількістю вуглеводів) призводять до ожиріння. Жирова тканина знижує сприйнятливість клітин до інсуліну, блокуючи таким чином природний процес розщеплення глюкози в крові. Її рівень в крові зростає, при цьому загальний стан людини погіршується.

Найчастіше люди не звертають уваги на раптову слабкість, яку спричиняє підвищення рівня глюкози. Пояснюючи свій стан перепадами тиску або проблемами з серцем, вони заїдають стрес чимось солодким. Коло замикається: рівень глюкози в крові зростає, надлишки не розщеплюються, а трансформуються в жир, який блокує дію інсуліну. Розірвати це коло можна, істотно знизивши кількість солодощів у раціоні та змінивши спосіб життя.

Чи потрібно повністю відмовитися від цукру?

Стародавні мудреці стверджували, що все добре в міру. Це справедливо і щодо цукру при діабеті будь-якого типу. Безконтрольне поглинання солодощів шкідливо навіть для здорової людини, а для людей із діагнозом цукровий діабет воно взагалі небезпечне.

У житті людей з діабетом цукровмісні продукти продовжують відігравати важливу роль. З їх допомогою можна швидко нормалізувати рівень глюкози, що впав після надмірного фізичного навантаження або сильного стресу. Правильно розрахувавши дозу інсуліну і кількість вуглеводів, яку ви плануєте з’їсти, можна без побоювань піти на святкування дня народження друга та дозволити собі келих вина, чай з медом чи зі шматочком торта.4

Виважений підхід та розуміння принципів роботи організму при ЦД різного типу дає змогу підібрати оптимальне рішення та не позбавляти себе задоволення з’їсти цукерку або морозиво,  без шкоди для організму.

UA24DI00060