Кількість цукру в крові постійно змінюється: спожиті їжа і напої, деякі препарати, фізичні навантаження і стрес можуть підвищити або знизити рівень глюкози 1. Здоровий організм здатен впоратися з надлишком або дефіцитом цукру самостійно, при діабеті ж організму необхідно допомогти. Щоб вжити правильні і своєчасні заходи, необхідно знати свій рівень глюкози в крові. Важливо намагатися підтримувати його в нормі весь час, тоді простіше досягати компенсації цукрового діабету і насолоджуватися повноцінним життям. А для цього варто елементарно розуміти — високий він, низький або в нормі, аби не припуститися помилки в лікуванні, що може вартувати життя.
Навіщо вимірювати рівень глюкози?
Від рівня глюкози в крові залежить не тільки самопочуття, а й ефективність лікування, і наявність ускладнень у майбутньому. Варто починати систематично спостерігати за рівнем глюкози після початку лікування цукрового діабету препаратами, тому що лікарські засоби можуть знижувати його до несанкціоновано низьких показників 2 Через це знижується здатність думати і працювати, можуть траплятися напади гіпоглікемії 3. Якщо рівень глюкози підвищений і залишається таким тривалий час, це може спровокувати діабетичну кому (гіперглікемію) та призвести до серйозних проблем зі здоров’ям: ураження судин і нервової системи, серця, очей, слухового апарату, нирок, кінцівок,аж до їх втрати. У медичній термінології це має іще загрозливіший вигляд: нейропатія, ангіопатія, синдром діабетичної стопи, діабетичні ретинопатія, кардіоміопатія, нефропатія, енцефалопатія 4 … Гіпо- і гіперглікемія можуть призвести до фатальних наслідків, якщо не вжити термінових заходів. Але не варто панікувати — постійний і якісний контроль рівня глюкози в крові дає змогу значно знизити вірогідність розвитку ускладнень.
Коли і для чого вимірювати рівень глюкози?
Коли і як часто вимірювати рівень глюкози саме вам, підкаже лікар. А для цього він повинен знати про вас якщо не все, то майже все. Наприклад, те, що ви займаєтеся спортом, керуєте автомобілем або збираєтеся на курорт, і коли день народження у ваших близьких родичів…
Є три основні періоди для вимірювання рівня глюкози:
-
-
- Натщесерце уранці перед сніданком, коли рівень глюкози найнижчий. Ви отримаєте інформацію про те, як препарати регулювали його вночі.
- Перед їжею. Ви зрозумієте, наскільки ефективна доза протидіабетичного препарату і як змінюється рівень глюкози після споживання певних, особливо нових, продуктів, та як скоригувати свій раціон.
- Після їжи: через дві години після споживання їжі, коли рівень глюкози найвищий. Ви зрозумієте, як впливають ліки та їжа на рівень глюкози в крові 5
-
Крім того, доцільно вимірювати рівень глюкози додатково:6
- до і під час фізичних навантажень, щоб дізнатися, як впливає активність на рівень глюкози в крові, і вирішити,перекусити перед тренуванням чи взагалі відтермінувати його;
- перед водінням авто, аби зрозуміти, варто відкласти поїздку чи подбати про те, щоб під час неї не стався напад гіпо- або гіперглікемії;
- перед сном, щоб зрозуміти, чи не слід щось з’їсти на ніч.
Як зрозуміти, що рівень глюкози в нормі?
Середній рівень глюкози в крові в людей із діабетом типу 2 та без діабету наведено в таблиці нижче 7
Кількість глюкози у крові (ммоль/л або мг/дл) | У кого трапляється |
3 (54) | |
4 (72) | |
5 (90) | З діабетом типу 2 натщесерце Без діабету натщесерце Без діабету через 2 години після їди |
6 (106) | З діабетом типу 2 натщесерце З діабетом типу 2 через 2 години після їди Без діабету натщесерце Без діабету через 2 години після їди |
7 (126) | З діабетом типу 2 натщесерце З діабетом типу 2 за 2 години після їди Без діабету через 2 години після їди |
8 (144) | З діабетом типу 2 за 2 години після їди Без діабету за 2 години після їди |
9 (162) | Без діабету за 2 години після їди |
10 (180) |
Ретельно, але без фанатизму
Поради для контролю рівня глюкози.
- Встановіть розпорядок: вимірюйте його в один і той самий час щодня, щоб процес вимірювання рівня глюкози перетворився на корисну звичку.
- Занотовуйте: не відкладайте запису результатів (краще створіть Щоденник самоконтролю) — пам’ять іноді підводить.
- Будьте чесними із собою: записуйте все, що просить лікар (страви, напої, кількість вуглеводів та фізичні вправи). Точна картина прогресу допоможе уникнути ускладнень і правильно розробити план лікування.
- Досліджуйте: вимірювання рівня глюкози — не змагання із собою, а підвищення чи зниження його — не поразка. Це можливість дізнатися, на які фактори реагує організм та як контролювати глюкозу в майбутньому. Тому не варто себе сварити, якщо цифри на глюкометрі відрізняються від тих, які ви хотіли б побачити.
І запам’ятайте просту істину: необхідність вимірювати рівень глюкози щодня — не марудний обов’язок, а турбота про себе. І все одразу стане на свої місця за шкалою здорового глузду.
Ані краплі крові!
Деяким пацієнтам проводити щоденний контроль може завадити біль або страх крові. Для них американська фармацевтична компанія розробила новий глюкометр, для якого не потрібно здавати кров. Апарат називається FreeStyle Libre Flash Glucose Monitoring System та складається із сенсора й зчитувального пристрою. Пацієнт закріплює сенсор на передпліччі та проводить перед ним зчитувальним пристроєм – результат з’являється на екрані за кілька секунд. За даними офіційного сайту компанії, уже 400.00 людей в усьому світі використовують FreeStyle Libre 8. До них можна долучитися, замовивши пристрій через інтернет.