Пошук
Close this search box.

Діабетична «абетка»

Людина з діагнозом «цукровий діабет» за деякий час перетворюється на досвідченого знавця багатьох медичних нюансів. Але на початку шляху багато хто робить прикрі помилки, котрі заважають адекватно оцінювати стан організму
ваги, овочі, цукор, глюкометр
Table of Contents

Вчимося правильно «видобувати» та оцінювати показники глікемії

У чому небезпека медичного «невігластва»?

Мало хто з новачків знає, як отримати правдиві результати власних аналізів. Користуючись поверхневими знаннями, здобутими з підозрілих інтернет-статей, або не маючи тих знань узагалі, людина досить часто робить хибні кроки, згодом бачить те, чого насправді немає, й панікує.

А стрес — поганий помічник при діабеті, надмірна емоційність — прямий шлях до стрибка рівня глюкози в крові.

Пам’ятайте!

Правильне розуміння усіх цифр ще не є достатнім рівнем професійності. Мають значення умови, за яких береться матеріал на аналіз: точний час заміру, стан організму під час забору крові тощо.

Невідповідно відібраний матеріал дає змиті або геть неактуальні результати, котрі, знов таки вводять людей в оману і провокують хвилювання. А хвилювання (читай вище) — це стрес, який нам аж ніяк не потрібен.

Отже, маючи надійну «зброю» у вигляді повного обсягу знань, людина з ЦД отримує впевненість у тому, що всі аналізи є стовідсотково достовірними.

Перелік базових аналізів у статті «Діагностика цукрового діабету»

Вимірюємо глікемію натщесерце1

Ранковий вимір яскраво демонструє забезпечення інсуліном основних функцій організму. Підвищений рівень означає, що в організмі недостатньо інсуліну.

Тобто, для інсулінонезалежних причиною підвищеного рівня глюкози може бути неправильним вибір дієтичного харчування або спортивний режим. А у випадку людини із ЦД, це означає, що дозування, час введення або тип введеного інсуліну підібрані не зовсім точно, плюс можливі «прогалини» у схемі харчування та спортивних навантажень.

Адже перше правило ЦД твердить, що повна компенсація – це досягнення рекомендованого рівня цільових показників глюкози в крові, які залежать від типу діабету, віку хворого і наяності хронічних ускладнень. Так для більшості дорослих з цукровим діабетом 1-го і 2-го типу глікемія натще має бути в межах 4,4 – 7,2 ммоль/л, а через 2 години після їжі не перевищувати 10 ммоль/л.2 У дітей та підлітків з цукровим діабетом 1-го типу лікемія натще має бути в межах 4,0-7,0 ммоль/л, після їди – 5,0-10,0 ммоль/л. Додатково їм потрібно також контролювати рівень цукру в крові перед сном, щоб попередити розвиток нічної гіпоглікемії, цей показник має бути в межах 4,4-7,8 ммоль/л.3

Людина з діабетом повинна щоранку вимірювати рівень глюкози у крові. Як це зробити так, щоби від результатів аналізу волосся не стало дибки?

  • Між останнім споживанням їжі та забором крові має минути щонайменше 8, а краще усі 12 годин. Інакше картина вийде неточною.
  • Вранці, перед проведенням аналізу, не можна ані їсти, ані пити. Максимум, що дозволено — кілька ковтків чистої води.
  • Чистити зуби можна лише після перевірки рівня глікемії: більшість зубних паст містять цукор, що всмоктується слизовою оболонкою рота. А це, зрозуміло, вплине на показники.
  • Спочатку аналіз — потім зарядка! Будь-яка фізична активність провокує зміни рівня глюкози, а нам потрібні «чисті», неспотворені нічим дані.

Що ще може впливати на точність вимірів?

  • Непорозуміння з кодами: код, введений у глюкометр, повинен збігатися з кодом тест-смужки. Будьте уважні!
  • Брудні руки: немиті руки — загроза потрапляння у відібраний матеріал бруду, що спотворить результати аналізу.
  • Надмірні зусилля: щосили стискати палець, щоби видобути краплю крові побільше, помилкове рішення. Занадто сильний тиск призводить до травм тканин, тканинна рідина змішується з кров’ю і впливає на результат аналізу.
  • Мокрі руки: вони мають бути сухими, волога може стати причиною неточних даних. Крім того, висушуючи руки серветкою, обирайте простий папір без ароматизатора. Зайва «хімія» — зайві речовини. А аналіз повинен бути «стерильним».

Результати вимірів глікемії натщесерце продемонструють, як організм регулював рівень глюкози протягом ночі, покаже, наскільки ефективними є ліки, котрі ви приймаєте, «натякне», чи правильними є дієта та рівень фізичної активності, яких ви дотримуєтесь.

Вимірюємо глюкозу у крові після їди4

Вимірювання рівня глюкози в крові після їди оцінює, як їжа або «коктейль» їжі та ліків впливає на глікемію. У випадку відповідного харчування та лікування за дві години після їди рівень глюкози у крові має не перевищувать рекомендованого рівня.

Показники свідчитимуть про те, чи відповідними є вибір продуктів та дозування ліків. Понаднормове підвищення вмісту глюкози після їди — сигнал про те, що потрібно переглянути схему харчування або прийому та дозування медикаментів.

  • Головна умова відповідного результату — двогодинна перерва між споживанням їжі та вимірюванням рівня глюкози. Якщо протягом цього часу ви зробите перекус, відлік часу потрібно буде коригувати. Навіть легкий перекус впливає на глікемію, тобто, не врахувавши позачергові, навіть мізерні смаколики, ви отримаєте підвищену концентрацію глюкози.
  • Усі інші правила точнісінько такі самі, як і при вимірюванні натщесерце: увага під час введення кодів, сухі чисті руки та відсутність зайвого тиску на багатостраждальний палець.

Вимірюємо глікований (гліколізований) гемоглобін5

Глікований гемоглобін — показник, що оцінює, наскільки правильно перебігають процеси вуглеводного обміну в організмі.

Цей біохімічний показник крові відображає середній вміст глюкози в крові за довгий період (2-3 місяці), на відміну від вимірювання глюкози, що дає показник її рівня лише на конкретний момент. Виконують його, відповідно, не щодня, а приблизно раз на квартал.

Якщо глікований гемоглобін забирається вище рекомендованої відмітки ( для більшості людей з діабетом це рівень менше 7%), це означає, що за останні два або три місяці ваша глікемія так само була поза межами норми (підвищеною). Тобто ризик виникнення ускладнень збільшується.

Високий рівень глікованого гемоглобіну — пряма вказівка на те, що час негайно змінювати схему лікування та переглядати план харчування.

  • Кров для аналізу на глікований гемоглобін беруть з вени, незалежно від прийому їжі.

На аналіз можуть вплинути патологічні зміни у роботі щитоподібної залози, анемія або систематичний прийом вітамінів.

  • У малюків показник коливається в межах від 4,5 до 6 % (у малюків з діабетом межі норми — ≤7,0%)
  • Для підлітків та людей віком до 30 років нормою є показник, що не перевищує 6,5 % (у молодих людей з ЦД за норму вважають рівень 6,5 -7 %).
  • У всіх здорових дорослих до 6,5% (у дорослих з ЦД – до 7%).
  • Для людей похилого віку в залежності від наявності ускладнень і очікуваної тривалості життя показник має не не перевищувати 8,5%.6

Як і більшість показників, характерних для оцінки стану людини з ЦД, рівень глікованого гемоглобіну напряму залежить від харчування, фізичної активності та психологічної рівноваги. Чим менше порушень режиму, тим більш впорядкованими будуть результати аналізу.

Головне, що потрібно пам’ятати: виконуйте правила, і буде вам, як то кажуть, щастя.

А якщо ваші аналізи «зашкалюють», спочатку перевірте, чи дотрималися ви всіх необхідних умов для їх проведення. Дуже часто переживання з приводу шалених цифр — результат власної недбалості або забудькуватості.

Отже, будьте уважні і зберігайте спокій: життя з діабетом — не смуга перешкод, а гармонійне співіснування, що жодним чином не обмежує ваших можливостей!

UA24DI00050