Пошук
Close this search box.

Паління та діабет

Паління та діабет – несумісні речі. Повна відмова від паління є обов’язковою умовою для досягнення мети лікування і якісної компенсації цукрового діабету
Table of Contents

Діагноз “цукровий діабет” часом виявляється випадково. Ще вчора ми не звертали увагу на легке запаморочення після ранкової гімнастики, виправдовували нездужання загальною втомою, браком сну, нерегулярним харчуванням, надмірним курінням тощо. А сьогодні дивимося на бланк із результатами аналізу крові на цукор, і не віримо своїм очам та словам лікаря: “У вас цукровий діабет”.

“Що ж робити?” – таке питання ставить собі більшість людей, які опинилися в подібній ситуації. Як і під час лікування будь-якого іншого захворювання, необхідно ретельно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря: регулярно перевіряти кров на цукор, стежити за своїм меню, приймати призначені ліки та постаратися позбутися шкідливих звичок, в число яких входить куріння.

Курити чи не курити

Куріння – одна зі звичок, розлучитися з якою досить складно. Залежність виникає разом зі звиканням до нікотину, і ось людина вже не уявляє себе без сигарети. Для одних це перетворюється на ритуал, для інших – у зручний спосіб самозаспокоєння. Однак всі ці виправдання вигадують лише для того, щоб не боротися зі згубною звичкою. І навіть неприємні малюнки на сигаретних пачках з попередженнями від МОЗ не кожного курця здатні переконати в тому, що з ним може статися те ж саме.

Паління при діабеті

Людям з діабетом слід з усією серйозністю поставитися до проблеми куріння. Щоб забезпечити нормальну життєдіяльність свого організму, вони повинні стежити за тим, щоб рівень глюкози в крові був у нормі. Часті та різкі коливання цукрів зношують стінки судин, через що погіршується якість роботи кровоносної системи, і організм отримує кисень в недостатній кількості.

Паління вносить свою частку в порушення функцій системи кровообігу. Кожна затяжка супроводжується викидом адреналіну, який призводить до короткочасного спазму судин. З часом на їх стінках з’являються холестеринові бляшки. Наступними етапами зазвичай стають атеросклероз, ішемія, гіпертонія, потім – проблеми з нервовою системою, загроза інфаркту або інсульту, зниження зору, погіршення кровопостачання нижніх кінцівок.1

Регулярні «порції» нікотину в організм погіршують ефект від дієти та лікарських препаратів. Нікотин знижує сприйнятливість тканин до інсуліну, що призводить до зростання рівня глюкози. Отже, для якісної переробки цукру курцеві доводиться використовувати більшу кількість інсуліну, ніж тому, хто не палить.

Таким чином, повна відмова від паління є обов’язковою умовою для якісної компенсації цукрового діабету.

Як позбутися шкідливої звички

Сучасна медицина пропонує різні методи, які допомагають курцям відмовитися від сигарет – від спеціальних лікарських засобів до психологічних тренінгів. Ви можете вибрати ті рекомендації, які вам підходять, але для того, щоб вони спрацювали, потрібно прийняти вольове рішення і направити всі зусилля на досягнення поставленої мети.2Важливо! Не слід кидати палити відразу. Різка відмова від куріння тютюну може спровокувати стрибки глюкози. Робіть це поступово, з кожним днем знижуючи кількість сигарет.

Альтернативні варіанти

Багато хто з курців вважає, що перехід на аналогові сигарети (електронні, вейп, айкос) дозволить вирішити проблему. Однак це не так.

  • Під час випаровування рідини для електронних сигарет і вейпів до організму надходять канцерогенні речовини, які негативно впливають на тканини легенів. Крім того, до складу рідини входить нікотин, що згубно впливає на серцево-судинну систему.3 Ароматизатори та інші добавки перетворюють процес куріння в задоволення, через що користувач береться за вейп все частіше і не може обмежити кількість нікотину, який потрапляє в організм. Це підвищує ризик розвитку серцево-судинних ускладнень.
  • Пристрій для нагрівання тютюну – ще одна альтернатива звичайним сигаретам. Під час його використання дим і попіл відсутні, а приємний смак створює ілюзію безпечного паління. Однак на офіційному сайті виробника можна побачити повідомлення, які попереджають про те, що цей пристрій не є повністю безпечним. До складу стіків, крім різних добавок, входить нікотин – 0,5 мг у кожному стіку. Таким чином, пристрій для нагрівання тютюну лише зменшує кількість шкідливих речовин, які потрапляють до організму курця, однак не знижує споживання нікотину.

Електронні сигарети, вейп та пристрій для нагрівання тютюну можна розглядати як альтернативні заходи, метою яких є поступова відмова від куріння.

Стандартний план

Різка відмова від куріння часто призводить до появи зайвої ваги. Колишній курець відчуває дискомфорт і починає “заїдати” стрес. Щоби не допустити зростання маси тіла, потрібно:

  • дотримуватися режиму дня;
  • включати в раціон фрукти та овочі;
  • ретельно стежити за кількістю спожитих вуглеводів;
  • збільшити фізичне навантаження (ранкова гімнастика, піші прогулянки, заняття спортом).5

Плюси відмови від куріння повністю компенсують ті незручності, які вам доведеться випробувати в процесі позбавлення від шкідливої звички. Згодом ваш тиск нормалізується, чадний газ і нікотин, що містяться в крові, розпадуться, звільнивши місце кисню, стан судин почне покращуватись.  Приблизно через півроку вас покине характерний кашель курця, а через рік після відмови від паління ризик заробити ішемічну хворобу серця зменшиться в 2 рази.6

Дозвольте собі жити з комфортом – позбудьтеся від шкідливої звички!

Паління та зайва вага

У 2018 році група вчених із США та Китаю провела дослідження, щоб з’ясувати, чи існує взаємозв’язок між курінням та зменшенням маси тіла. В ході спостережень за контрольними групами було встановлено, що нікотин дійсно здатний впливати на масу тіла. Опинившись в організмі разом із сигаретним димом, він різко збільшує рівень серотоніну, дофаміну і катехоламіну, в результаті чого пригнічується апетит. Курець споживає менше їжі, і маса його тіла не зростає.4

Це збільшує ступінь шкоди, який приносить нікотин для людей з цукровим діабетом, адже їм необхідно дотримуватися дієти та режиму харчування.  Пропущений прийом їжі або недостатня її кількість можуть спровокувати стрибок глюкози, що призведе до додаткового прийому ліків або погіршення самопочуття.

Детальніше в: Паління та зайва вага

UA24CO00010