Пошук
Close this search box.

Контроль ваги при діабеті

Схуднення і утримання маси тіла на оптимальній позначці важливо як для профілактики, так і для лікування діабету. Чому контроль ваги є одним із чинників діа-компенсації – давайте розбиратися
женщина измеряет вес
Table of Contents

Ожиріння і надмірна вага можуть стати причиною багатьох супутніх захворювань при цукровому діабеті. Більше того, ожиріння називають одним з головних провокаторів діабету 2-го типу.

Цукровий діабет і надлишкова маса тіла

Переваги схуднення

Хоча основною метою фармакологічного лікування діабету залишається контроль рівня глюкози, запобігання збільшенню ваги також є клінічно важливою метою. Додаткові переваги схуднення включають зменшення симптомів депресії і ремісію або зменшення тяжкості обструктивного апное уві сні. При більшій втраті ваги спостерігаються суттєвіші клінічні поліпшення:

  • зниження рівня цукру в крові;
  • нормалізація кров’яного тиску;
  • зменшення навантаження на стегна, коліна, щиколотки і ступні;
  • поліпшення психологічного стану. 1

Задача мінімум

Схуднути і тим самим покращити стан здоров’я – чудова мета, проте не кожен готовий до неї йти. Задача мінімум для людини з діабетом – тримати вагу на певній позначці і не підвищувати її. І задача ця не є надто легкою. До набору нових зайвих кілограмів може привести застосування багатьох стандартних цукрознижувальних препаратів. Крім засобів проти гіперглікемії таку небезпеку несуть деякі ліки, які використовуються для терапії діабетичної нейропатії та депресії.2 Тому, приймаючи будь-які з вищезазначених ліків, потрібно ретельно слідкувати за вагою, і у разі збільшення маси тіла звернутися до лікаря для корекції лікування та вибору оптимальної програми схуднення.

Загальні поради

Людині з діабетом будь-якого типу потрібно обов’язково вводити в своє життя фізичне навантаження. Підійдуть будь-які види посильної фізичної активності – піші прогулянки, дихальні вправи, йога.

Процес схуднення людини з діабетом повинен проходити під контролем медпрацівників. Під час цього процесу в жодному разі не можна відмовлятися від прописаних лікарем призначень, прийому певних медикаментів, проведення процедур тощо.

Діагноз «діабет» вносить свої нюанси у раціон і деякі варіанти дієт суворо протипоказані. Якщо нема застережень, для людей з діабетом 2 типа непогано себе показують низьковуглеводні дієти.

Дієти з дуже низьким вмістом вуглеводів знижують рівень глюкози в плазмі натще приблизно на 50% за 2 тижні. За підсумками за 12 тижнів такої дієти було відзначено зниження маси тіла на 9,6%; глюкоза плазми натще – 25,7%; холестерин сироватки 9,2%; сироваткові тригліцериди 26,7%; систолічний артеріальний тиск 8,1%; і діастолічний артеріальний тиск – 8,6%. 3

Про особливості здорового раціону для людей з діа – у розділі Харчування

Інсулін та ліпіди

Ожиріння і діабет утворюють замкнений ланцюг. Ожиріння, особливо, абдомінальне, є однією з передумов до розвитку діабету  2-го типу, а діабет часто супроводжується збільшенням ваги. 2

Ожиріння – двоюрідний брат діабету

Ті калорії, які людина не витратила в процесі життєдіяльності, відкладаються у вигляді жиру. Надлишок жирових накопичень веде до збільшення рівня ліпідів в крові, на боротьбу з ліпідами постає інсулін. Надлишок вуглеводів, в свою чергу, викликає підвищення рівня глюкози і для цього також посилюється вироблення інсуліну. Головними споживачами глюкози в організмі є м’язи, але при малоактивному способі життя вони не потребують посиленого живлення, тому клітини організму припиняють засвоювати глюкозу й ігнорують інсулін. Чим більше у людини в крові інсуліну, тим вищим є ступінь ожиріння, а чим більшим є ожиріння, тим вищою стає інсулінорезистентність.

Інсулін та дофамін

Деяким людям схуднути важче, ніж іншим. Було доведено, що існує прямий зв’язок між щільністю клітин центру задоволення у мозку схильністю до ожиріння.

Зайва вага пов’язана з особливостями мозку

А дослідження, проведене вченими з Нью-Йоркського університету в Лангоні, показало, інсулін тісно пов’язаний з вивільненням дофаміну, нейромедіатора, який контролює задоволення. Дослідники виявили, що у мишей і щурів, які отримували їжу багату цукром і вуглеводами, рівень дофаміну виріс на 20-55%, з чого був зроблений висновок, що і людині властиво відшукувати високовуглеводні продукти, після вживання яких рівень інсуліну в мозку підвищується і, відповідно, виробляється більше дофаміну.4

Отримані результати важливі через зв’язок між підвищенням інсуліну і діабетом 2-го типу. У людей з діабетом існування описаного механізму може ускладнити контроль рівня глюкози в крові.

Принципи зниження ваги

Ідеал та здоровий глузд

Проте більшість людей може втратити 5-10% від своєї початкової ваги (а це уже неабиякий прогрес!). Тому людині з діабетом, яка бажає схуднути, слід ставити перед собою реальні цілі. Часто хворим рекомендують досягти ідеального індексу маси тіла (ІМТ). Але для більшості людей з діабетом цей ідеал недосяжний.

До таких висновків прийшли фахівці, які вивчили результати 80 рандомно відібраних клінічних випробувань щодо зниження ваги тривалістю мінімум 12 місяців. Дані були об’єднані для визначення середньої втрати ваги в результаті різних втручань: суто дієта, дієта і вправи, суто вправи, замінники їжі, низькокалорійні дієти, таблетки для зниження ваги. Середня втрата ваги на 5-8 кг (5-8,7%)5 спостерігалася протягом перших 6 місяців після втручань, потім наступало плато (кількість кілограмів залишалася незмінною). У дослідженнях, що тривали 3 роки, середня втрата ваги склала 3-6 кг (3-6%). Таким чином, для більшості людей, які страждають ожирінням, досягнення ідеальної маси тіла практично недосяжно, і люди, які сидять на дієті, часто розчаровуються результатом, якщо прагнуть отримати конкретні цифри на вагах.

Дослідження, проведені останніми роками, підтвердили наявність адаптивних механізмів: організм пристосовується до отримання меншої кількості їжі, зменшуючи споживання енергії. Це відбувається навіть у абсолютно здорових людей, а людям з діабетом схуднути набагато складніше.

Але, на думку фахівців, зменшення маси тіла на цілком досяжні 5-10% вистачить для того, щоб поліпшити фізичну форму, знизити ризик серцево-судинних захворювань і гіпертонії.

Деякі лікарі вважають, що навіть схуднення на 2% від своєї ваги дозволить хворим на діабет 2-го типу краще контролювати рівень глюкози. 1

UA21CD00037