Цукровий діабет – розлад ендокринної системи організму, що характеризується відсутністю чи браком синтезу або зниженою чутливістю тіла до інсуліну – гормону-регулятору рівня цукру в крові.
Надто високі показники рівня цукру, що циркулює в кровотоку, з часом стають причиною порушення роботи багатьох систем організму людини.
Саме тому вчасна діагностика та фахове лікування діабету – єдина можливість уникнути супутніх захворювань та вести повноцінне життя.
Яким буває діабет
Різновиди діабету класифікують згідно з причинами, що викликають захворювання.
Типи захворювання та різниця між ними
Є два основних типи діабету, кожний з котрих має має як схожі симптоми, так і особливості перебігу. Але виникають вони з різних причин.
Перший тип
Цукровий діабет 1 типу: результат критично малого обсягу або повної відсутності інсуліну через загибель бета-клітин підшлункової залози. Збій стається через помилкову агресію імунної захисної системи організму, котра з остаточно невідомих досі медицині причин атакує власні здорові бета-клітини. 1
Другий тип
Цукровий діабет 2 типу: спровокований певними причинами (здебільшого нездоровим стилем життя) знижений відгук клітин тіла на дію інсуліну (стан має назву «інсулінорезистентність»). Через низьку чуттєвість до гормону інсуліну підшлункова залоза починає продукувати його більше, щоб компенсувати стан і, в кінцевому результаті, деградує через надмірне навантаження, фізично втрачаючи бета-клітини. 2
Обидва типи діабету призводять до збільшення рівня глюкози в крові. А це викликає, в свою чергу, розлади багатьох систем організму людини.
Читайте також: «Діабет 1,5 типу»
Причини розвитку цукрового діабету
1 тип
- Причини підвищення рівня цукру в крові при діабеті 1 типу – знищення здорових клітин-виробників інсуліну через невідомий досі імунний збій в організмі, що починається, зазвичай, вже в дитячому або підлітковому віці. Нині вчені досліджують методи прогнозування виникнення цукрового діабету 1 типу, проте методів запобігання його появі на даний момент не існує.
2 тип
Причини цукрового діабету 2 типу більш зрозумілі та керовані.
- Існують випадки, коли винна індивідуальна особливість організму: печінка продукує збільшений обсяг глюкози, у відповідь на котру підшлункова реагує збільшенням секреції інсуліну.
- Беззаперечно велику роль відіграє генетика – 2 тип діабету часто виникає в колі однієї родини серед близьких родичів.
- Серед генетичних факторів також впливовою є родинна схильність до ожиріння – саме надлишкова вага є причиною розвитку резистентності до інсуліну і діабету 2-го типу. При ожирінні вивільняється надлишкова кількість жирних кислот та цитокінів, що призводить до інсулінорезистентності тканин організму та розвитку діабету. 3
- Величезним важелем є й тригер зовнішнього середовища. Сучасне життя дозволяє нам менше рухатися та більше їсти. Сидяча робота, дистанційне навчання та праця, що дають можливість працювати, не встаючи зі стільця, величезний вибір нездорових, проте, завдяки хімічним додаткам, смачних продуктів – провокатори переїдання та наднизької фізичної активності. Наслідками такого лінивого існування є набір ваги, подальше діагностування ожиріння, інсулінорезистентність і, врешті решт, передбачуваний фінал – діабет 2-го типу. 4
Діагностика цукрового діабету
Існує декілька надійних тестів для діагностики цукрового діабету. Це низка лабораторних досліджень, матеріалом для котрих слугує зразок крові.
Види досліджень
- HbA1c – глікований гемоглобін: тест, що оцінює усереднений рівеньглюкози протягом останнього часу (зазвичай оціночним терміном вважають період у 2-3 місяці). Альтернативна назва – тест на глікований гемоглобін. Приємний плюс проведення А1с у тому, що вам не потрібно попередньо голодувати.
- FPG (Fasting Plasma Glucose) – рівень глюкози натщесерце: аналіз, що проводить кількісну оцінку вмісту цукру після тривалого періоду голодування близько 8 годин (правила передбачають вживання води без газу та домішок).
- OGTT (Oral Glucose Tolerance Test) – пероральний тест на толерантність до глюкози: визначає толерантність організму до глюкози й дає кількісну оцінку її вмісту в крові шляхом порівняння результату аналізу натще та результату аналізу після прийому визначеної порції спеціального солодкого напою на базі глюкози. Тест оцінює наскільки якісно ваш організм утилізує цукор.
- RPG (Random Plasma Glucose) – випадковий тест на рівень цукру в крові: тест, що проводиться в будь-який час за наявності тяжких симптомів цукрового діабету та оцінює випадкове значення рівня цукру в дослідному матеріалі.
Вчасна діагностика діабету дозволяє оперативно почати лікувальну терапію, що захистить від тяжких наслідків розвитку ускладнень. 5
Важливо! Загальна тривалість дослідження OGTT займає близько двох годин, будьте готові, що вам доведеться перебувати у медичному закладі протягом такого проміжку часу.
Цукровий діабет діагностують
- HbA1c (глікований гемоглобін) – за результатом від 6,5% та вище;
- FPG (рівень глюкози на тщесерце) – за наявності результату від 7,0 ммоль/л та більше;
- OGTT (тест на толерантність до глюкози – ознакою діабету є значення від 11,1 ммоль/л та вище;
- RPG – результат рандомного дослідження на рівні 11,1 ммоль/л та вище підтверджує наявність діабету.
Важливо! Як правило, якщо перший тест демонструє ознаки діабету, рекомендують повторити дослідження через день для підтвердження результату та уникнення помилок при підготовці до тесту, заборі крові та оцінці зразку.
Лікування та перспективи
Перше запитання кожної людини, що вперше стикнулася з подібним діагнозом, чи лікується цукровий діабет?
На даний момент ліків для повного позбавлення від діабету не існує. Проте існує реально можливість тримати його під контролем.
Отже, чи можна вилікувати цукровий діабет? Ні.
Чи можна жити з ним у мирі та злагоді? Однозначно, так!
Нині існує безліч як таблетованих засобів для контролю глікемії, так і методів введення інсуліну до організму.
Залежно від типу
- Діабет 1 типу обов’язково використання інсуліну шляхом підшкірного введення або інсуліновим шприцем (100 Од/мл), або шприц-ручкою, або інсуліновою помпою..
- Діабет 2 типу діабету іноді можна вдало компенсувати просто змінивши звички в харчуванні та фізичній активності. За необхідності лікар додає пероральні ліки для регуляції глікемії або зважується на початок інсулінотерапії.
Важливо! Тип, доза та кратність введення інсуліну – індивідуальні для кожної людини параметри, котрі визначає лікар після всебічного аналізу стану здоров’я пацієнта.
Висновок
Здорова, відповідним чином збалансована їжа та навіть прості, проте регулярні заняття спортом допомагають тримати глікемію і, відповідно, цукровий діабет 2-го типу під контролем. 6
Профілактика цукрового діабету
Запобіжні дії можуть бути ефективними в залежності від типу діабету.
Профілактика цукрового діабету 1 типу є неможливою. На даний момент лікарі не можуть вивести ані чітких причин його виникнення, ані достовірних напрямків наслідування захворювання. 7
Натомість профілактика цукрового діабету 2 типу – реальна задача, і, виконуючи певні рекомендаційні дії, можна або уникнути, або значно відтермінувати початок його старту.
Геть зайву вагу
Досліди демонструють, що втрата усього лише 7% понаднормової ваги в змозі на цілих 60% знизити ризик близького знайомства з діабетом.
Бігом від інфаркту
Саме так, адже інфаркт та інші негаразди з діяльністю серця – розповсюджене ускладнення цукрового діабету 2 типу. Спорт не лише дозволить тримати вагу тіла у нормі, а ще й ефективно знизить рівень цукру в вашій крові, а також покращить чутливість клітин організму до гормону інсулін.
«Так» здоровій їжі
Зверніть увагу на свіжі овочі, помірно солодкі фрукти і продукти, багаті на клітковину – вітамінна «свіжина» з достатньо великим вмістом харчових волокон регулює травлення, позбавляє надлишку ваги та, відповідно, рятує від діабету.
Якщо жири, то лише корисні
Ненасичені жири – засіб природної регуляції ліпідного профілю крові, що відповідає за здоров’я серця і судин.
«Ні» модним розрекламованим дієтам
Як би вам не хотілося вірити, що дієта, котру вам продають з телеекрана, пропонують на сторінках паперових та мережевих видань, миттю врятує вас від небезпеки, єдиний дієвий спосіб вберегтися від діабету – це вживання збалансованої корисної їжі протягом усього життя.
Тобто, ваша мета – раз і назавжди навчитися харчуватися правильно, а не тимчасовими спробами відтягувати небажане знайомство з цукровим діабетом. 8