Будемо відвертими: ви не в змозі допомогти позбавитися від діабету остаточно, проте з вашою підтримкою рідні люди триматимуть свій стан під контролем. Скористайтеся простими, але важливими порадами про те, як стати однією командою із людиною, що має діагноз «діабет».
1. Не нарікайте
Звичайно, ви хочете, щоб ваш родич, знайомий із діабетом уникнув ускладнень. І це абсолютно нормально – дратуватися, якщо він не дотримується порад лікаря. Складно не гримнути на рідного із діабетом через заборонену цигарку чи жирний шматок м’яса. Проте є межа між піклуванням та наріканням. Якщо ви станете читати лекції чи влаштовувати скандали, близька людина згодом може взагалі відмовитися від вашої допомоги.
2. Заохочуйте до правильного харчування
Для людини, якій щойно поставили цей діагноз, змінити харчові звички зазвичай досить складно. Але головне – розпочати! От і допоможіть це зробити: сходіть разом до дієтолога, дізнайтеся із авторитетних джерел про найефективніші дієти та спробуйте дещо змінити й власний раціон. За можливості, не вживайте у присутності людини з діабетом солодкі напої, висококалорійні смаколики та іншу шкідливу для неї їжу. Це неймовірно демотивує! Спробуйте нові рецепти корисних страв: так ви і підтримаєте близького, і покращите власне здоров’я.
Якщо діабет у дитини – залучайте її до створення нових їстівних шедеврів. Перетворіть кулінарію на цікаву гру: це не лише покращить емоційний стан малюка, а й зміцнить ваші стосунки. Хто знає, можливо у вас зростає майбутній фудблогер?
3. Знайдіть «власну зграю»
Коло однодумців – те, що знадобиться вашому родичу, другу, коханому або коханій. Заохочуйте людину з діабетом відвідувати групу підтримки, якщо такі є у вашому місці, або зареєструйтеся на відповідних інтернет-ресурсах. Завжди корисно мати місце, де можна поділитися емоціями, виговоритися та послухати прекрасні історії тих, хто навчився керувати діабетом, а не навпаки (що зазвичай відбувається під кабінетом лікаря).
4. Конкретизуйте
Фраза «звертайся за допомогою» звучить надто загально. Людина може її відхилити, бо сприйме як звичайну ввічливість та побоїться нав’язуватися, заподіяти дискомфорт. Пропонуйте щось конкретне, наприклад, заїхати до аптеки чи підвезти до лікаря.
Якщо ви разом прийшли на прийом, запропонуйте занотувати інформацію, щоб згодом не забути нічого важливого. Вмикайте диктофон, а потім, вдома разом ще раз прослухайте поради спеціаліста. Не соромтеся ставити питання лікарю, адже чим більше ви знаєте про цукровий діабет, тим легше буде тримати його під контролем.
5. Слідкуйте за рівнем цукру
За статистикою люди, які живуть в родинах, рідше страждають від ускладнень діабету.1 Поруч зазвичай є люди, які можуть вчасно помітити зміни у самопочутті чи поведінці. Звичайну на перший погляд дратівливість, стомлюваність чи поганий настрій людина з діабетом може проігнорувати. Ускладнення небезпечні тим, що підкрадаються непомітно. Ви не мусите самотужки робити кожний аналіз крові близького з діабетом та слідкувати за кожним його кроком – це дратує. Просто будьте пильними – це може врятувати життя!
6. Займайтеся спортом
Регулярна фізична активність так само важлива, як і дієта, особливо для людей із діабетом 2-го типу. Спорт та зменшення надлишкової маси тіла можуть знизити й рівень глюкози. Але так само як і з харчуванням, розпочати спортивний спосіб життя може бути складно. Набагато легше робити це за компанію. Не потрібно підіймати штангу чи бігти марафон, почніть з активної прогулянки парком чи легких вправ.
Однак пам’ятайте, що не треба тренуватися голодним (їсти можна не менше, ніж за 1 годину до активності), та варто пити достатньо води під час тренування. Кожні 3-5 днів збільшуйте тривалість (на 5-7 хвилин) та інтенсивність вправ. Розрахуйте час для тренування так, аби через 3-4 тижні тривалість заняття становила 30-40 хвилин.2 Оберіть таку фізичну активність, яка вам обом подобається – зарядка, піші прогулянки, велосипед, плавання – тоді щоденні вправи не будуть тягарем.
7. Будьте позитивними
Діабет та його ускладнення можуть лякати, тому важливо максимально відмежуватися від історій про «сліпих людей з інфарктом та ампутованими кінцівками» та зосередитися на перемозі. Тому не витрачайте ніч біля монітору, відшукуючи «лякалки» на форумах та «мегаперевірені» рецепти чи консультації із Google. Не переживайте та не накручуйте себе зайвий раз – краще знайдіть лікаря, якому людина з діабетом та його родина, знайомі, друзі будуть довіряти. Разом ви – сила!
8. Не забувайте про себе
Якщо ви піклуєтеся про людину з діабетом, ви ділите із ним один діагноз на двох. Вам теж тривожно та боляче. Тому дбайте і про себе – спіть достатню кількість часу, повноцінно харчуйтеся, відпочивайте та не соромтеся просити допомоги. Існують групи підтримки для родичів людей із діабетом, групи на Facebook та форуми, які створені задля вашої підтримки. Ви зможете бути надією і опорою для рідних лише у випадку,якщо будете здорові – фізично та ментально. Важливо допомагати родичам, коханим, друзям, яким погано, але ви не мусите покласти себе на вівтар служіння діабету.
Піклуватися про близьку людину із діабетом не означає ходити за нею по п’ятах із глюкометром та тримати у кишені телефон зі «103» на швидкому наборі. Це командна робота задля високої якості життя, де у вас є не другорядна роль.
Читайте на нашому порталі історії успіху людей, які навчилися підтримувати своїх діа-близьких та бути щасливими, незважаючи на діагноз «цукровий діабет»!