Цукровий діабет – це хронічний медичний стан, при якому рівень цукру (глюкози) накопичується в крові і виникає гіперглікемія. Цукровий діабет 2 типу, який також можна назвати “дорослим” або інсулінонезалежним діабетом, може виникати в будь-якому віці, хоча історично він частіше спостерігався у дорослих. Зміни у стані здоров’я молодих людей, особливо зростання рівня ожиріння у дітей, призвели до подальшого збільшення рівня діабету 2 типу у молодих груп населення.
На відміну від діабету 1 типу, за якого в підшлунковій залозі не виробляється інсулін (гормон інсулін сприяє переміщенню глюкози з крові в клітини, де вона використовується для отримання енергії), при цукровому діабеті 2 типу може статися одне з двох:
- Підшлункова залоза може виробляти меншу кількість інсуліну, ніж потрібно організму для транспортування глюкози, присутньої в крові, в клітини для отримання енергії.
У багатьох людей із діабетом 2-го типу підшлункова залоза не втрачає здатності виробляти інсулін. Але втрачається здатність виділяти достатню кількість інсуліну швидко та вчасно, як це необхідно: наприклад, після прийому їжі, коли потреба в інсуліні найбільша. - Клітини організму стали стійкими до присутності інсуліну, тобто розвивається інсулінорезистентність. Організм не реагує правильно на присутність гормону для захоплення та накопичення глюкози в м’язовій та жировій тканинах.
Часто на початку розвитку цукрового діабету типу 2 спостерігається інсулінорезистентність, а па пізніх стадіях захворювання організм втрачає можливість виробляти достатньо інсуліну.
Неконтрольований діабет 2 типу може призвести до хронічно високого рівня глюкози в крові, що супроводжується появою різних симптомів і потенційно призводить до серйозних ускладнень.
Симптоми діабету 2 типу
При цукровому діабеті типу 2 ваше тіло не може ефективно використовувати інсулін для доставки глюкози у клітини. Це змушує організм покладатися на альтернативні джерела енергії з тканин, м’язів та органів. Це ланцюгова реакція, яка може викликати різні симптоми.
Діабет 2 типу може розвиватися повільно. Спочатку симптоми можуть бути слабкими, тому їх легко не помітити. Ранні симптоми можуть включати:
- постійний голод,
- нестачу енергії,
- втому,
- втрату ваги,
- надмірну спрагу,
- часте сечовипускання,
- сухість у роті,
- свербіж шкіри,
- нечіткий зір.
У міру прогресування захворювання симптоми стають все важчими та потенційно небезпечними.
Якщо рівень глюкози в крові тривалий час був високим, симптоми можуть включати:
- дріжджові інфекції,
- повільне загоєння ран або виразок,
- темні плями на шкірі – стан, відомий як acanthosis nigricans,
- біль у стопі,
- відчуття оніміння в кінцівках або невропатію.
Якщо у вас є хоча б два з цих симптомів, вам слід обов’язково звернутися до лікаря.
Без лікування цукровий діабет може стати небезпечним для життя. Дізнайтесь про інші симптоми діабету 2 типу
Причини діабету 2 типу
Інсулін – природний гормон. В нормі він виробляється підшлунковою залозою і постійно поступає в кров, щоб утримувати номальний рівень глюкози. Після їжі виділяється більша кількість інсуліну, залежна від того, наскільки підвищівся рівень цукру в крові. Інсулін допомагає клітинам організму засвоювати глюкозу з крові, оскільки глюкоза – це основне джерело енергії для клітин.
При діабеті 1 типу іммуна система організму руйнує бета-клітини підшлункової залози, і виробництво інсуліну припиняється. Механізм розвитку діабету 2 типу суттєво відрізняється, яле наслідки для організму залишаться схожими.
Якщо у вас діабет 2 типу, найчастіше це означає, що ваш організм стає стійким до інсуліну. Ваше тіло не може використовувати гормон і глюкозу ефективно. Це змушує підшлункову залозу працювати більше, щоб виробляти більше інсуліну.
З часом це може пошкодити клітини підшлункової залози, а зрештою – призвести до їх виснаження і неспроможності виробляти достатню кількість інсуліну.
Якщо інсуліну не вистачає або якщо ваш організм не використовує його ефективно, глюкоза не може потрапляти в клітини і накопичується в крові. Це залишає клітини вашого тіла “голодними”, без необхідної для виробництва енергії глюкози.
Досі достеменно невідомо, чому починаються ці процеси. Наразі відомі 11 механізмів розладу в роботі організму, які пов’язані між собою та можуть призводити до розвитку діабету:
- Можливо, це пов’язано з дисфункцією клітин у підшлунковій залозі або з клітинною сигналізацією та регуляцією.
- У деяких людей підшлункова залоза виробляє забагато глюкагону, що стимулює печіну виробляти занадто багато глюкози.
- Може існувати генетична схильність до розвитку діабету 2 типу. Безумовно, існує генетична схильність до ожиріння, а це, в свою чергу, збільшує ризик розвитку інсулінорезистентності та діабету.
- Екологічні тригери також можуть призводити до розвитку діабету.
Швидше за все, сукупність декількох факторів збільшує ризик розвитку діабету 2 типу. Дізнайтеся більше про причини діабету.
Фактори ризику для діабету 2 типу
- Ожиріння – один із найбільш визнаних та головних факторів ризику розвитку діабету 2 типу. Історично ожиріння набагато рідше розвивалося у дітей, а сам діабет 2 типу називали “дорослим” діабетом. Оскільки зараз серед населення багатьох країн виявляється зростання кількості випадків ожиріння та надмірної ваги у дітей, не дивно, що випадки діабету 2 типу у дітей і молоді стають все більш поширеними.
Коли людина страждає від надмірної ваги або ожиріння, в її організмі відбуваються певні зміни. Дослідники виявили, що ожиріння призводить до збільшення вмісту жирних кислот, гормонів, прозапальних цитокінів та підвищення рівня гліцерину в крові, що пов’язано з розвитком резистентності до інсуліну в клітинах організму. Прозапальні цитокіни – це невеликі молекули білка, які виробляються в імунній системі. Вони необхідні для взаємодії клітин і відіграють важливу роль у націлюванні конкретних клітин на атаку з боку імунної системи. - Низький рівень фізичної активності є ще одним фактором ризику діабету 2 типу, тому що природно підвищує рівень глюкози в крові. Це відбувається тому, що клітини не використовують всю глюкозу в процесі обміну речовин, і залишки призводять до її хронічного високого рівня у крові. Разом із надмірною вагою та ожирінням, це також збільшує ризик розвитку діабету 2 типу.
- Вік людини, у поєднанні з неактивністю та ожирінням, є ще одним ключовим фактором збільшення поширеності діабету 2 типу серед осіб старше 45 років.
- Генетичні фактори також можуть зіграти свою роль у розвитку діабету 2 типу. Коли у члена сім’ї, зокрема члена сім’ї першого ступеня – батька, брата, сестри або дитини, – є діабет 2 типу, ризик зростає у порівнянні з людьми того самого віку, які не мають члена сім’ї першого ступеня з цим захворюванням. Однак важливо усвідомити, що багато людей – майже половина – страждають на діабет 2 типу, але не знають проце, тобто захворювання не діагностоване (докладніше – у Правилі половин). Часто діагноз одного члена сім’ї призводить до того, що іншим членам сім’ї ставлять такий саме діагноз, якщо є генетичний фактор.
- Етнічна приналежність, хоча досі не вивчена достеменно, також відіграє роль як фактор ризику розвитку діабету 2 типу. Як правило, у білошкірих людей будь-якого віку рідше розвивається діабет 2 типу, ніж у представників будь-якої іншої раси тієї ж вікової групи. У 20-річному дослідженні здорових жінок було встановлено, що на кожні 5 кілограмів підвищеної ваги ризик розвитку діабету 2 типу збільшився на 84% для азіатів, 44% для іспаномовних, 38% для афро-американців та на 37% для білих людей.
Те саме дослідження також показало, що зміни в дієті в тій чи іншій мірі знижують ризик розвитку діабету 2 типу у людей будь-якої етнічної приналежності. Зміни в дієті, в тому числі, виключали або суттєво зменшували споживання трансжирів, додавали цільнозернові продукти та поліненасичені жири і зменшували глікемічне навантаження.
Дізнайтесь про ваш ризик розвитку діабету з простого тесту за шкалою FINDRISC
Предиктори розвитку діабету 2 типу
Хоча фактори ризику, безумовно, мають суттєвий вплив на ймовірність розвитку діабету, одним з найсильніших предикторів, як правило, є наявність метаболічного синдрому, зокрема інсулінорезистентності, або переддіабету. У великих дослідженнях було продемонстровано, що у людей з метаболічним синдромом частіше виникає діабет 2 типу, незалежно від інших факторів ризику.
Якщо у вас є метаболічний синдром, то у вас, ймовірно, є більш високий ризик розвитку діабету 2 типу. Знаючи про це, ви можете більш активно працювати з лікарем над змінами у харчуванні, способу життя та рівні фізичної активності. Це може мінімізувати симптоми діабету 2 типу, які є досвідченими, і, у багатьох випадках, може взагалі запобігти розвитку діабету 2 типу.
Читайте також:
Харчування при цукровому діабеті 2 типу
Життя з діабетом 2 типу
Пішки від діабету
Лікування діабету 2 типу
Діабет 2 типу – це хронічний стан, який в даний час неможливо повністю вилікувати (за деяким вийнятком можливих радикальних операцій для схудненні). Однак діабетом 2 типу можна ефективно управляти: часто для контролю рівня цукру в крові достатньо дієти і фізичних вправ. Завдяки програмам схуднення та здорового харчування, інсулінорезистентність може зменшитися, і це дозволить організму знову використовувати власний інсулін для збалансування та регулювання рівня глюкози в крові.
Деякі люди можуть потребувати інсулінотерапії або використання інших ліків від діабету, щоб допомогти регулювати рівень глюкози в крові. Це повністю залежить від конкретної людини, при цьому рання діагностика та суворе дотримання здорового способу життя розглядаються як найважливіші фактори. Виробництво власного інсуліну в підшлунковій залозі також може бути збільшено у деяких людей з цукровим діабетом 2 типу за рахунок використання різних варіантів лікування.
Важливо знати і розуміти цілі лікування діабету 2 типу і критерії компенсації.
Головна мета – залишатися в межах певного діапазону рівня глюкози у крові. Ваш лікар скаже вам, як часто слід перевіряти рівень глюкози.
Дотримуйтесь цих порад щодо лікування діабету 2 типу:
- Включіть у свій раціон продукти, багаті клітковиною і корисними вуглеводами. Вживання фруктів, овочів та цільного зерна допоможе підтримувати рівень глюкози в крові стабільним.
- Їжте через рівні проміжки часу.
- Їжте лише до насичення.
- Контролюйте свою вагу і підтримуйте своє серце здоровим. Для цього потрібно звести вживання рафіновані вуглеводи, солодощі та тваринні жири до мінімуму.
- Займіться фізичними вправами. Вам знадобиться приблизно півгодини аеробної активності щодня – наприклад, швидкої ходьби, – щоб зберегти здоров’я серця. Вправи також допомагають контролювати рівень глюкози в крові.
- Ваш лікар пояснить, як розпізнати ранні симптоми цукру в крові, які є занадто високими або занадто низькими, і що робити в кожній ситуації. Лікар також допоможе вам дізнатися, яка їжа є здоровою, а яка – ні.
Ліки від діабету 2 типу
У деяких випадках достатньо змін у способі життя, щоб тримати діабет 2 типу під контролем. Якщо цього недостатньо, існує кілька типів ліків, які можуть призначались лікарем, наприклад:
- метформін, який може знизити рівень глюкози в крові та покращити реакцію організму на інсулін, – це перший препарат у лікуванні більшості людей з діабетом 2 типу.
- аГПП-1 (GLP-1) – агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1, діють як “міметики інкретину”, покращують рівень глюкози в крові і рівень глікованого гемоглобіну, впливають на секрецію інсуліну і глюкагону та сприяють зниженню ваги, можуть бути препаратами першого вибору у людей з діабетом і серцево-судинними захворюваннями.
- НЗКТГ-2 – інгібітори котранспортера-2 натрію-глюкози, які стимулюють виведення глюкози нирками з сечею, також можуть призначатися людям з діабетом і серцево-судинними захворюваннями.
- препарати сульфонілсечовини допомагають організму виробляти більше інсуліну.
- меглітиніди – швидкодіючі короткочасні ліки, які стимулюють підшлункову залозу виділяти більше інсуліну.
- тіазолідиндіони роблять тіло людини більш чутливим до інсуліну.
- ДПП-4 – інгібітори дипептидилпептидази-4, сприяють зниженню рівня глюкози в крові, впливаючи на систему інкретинів організму. Інгібітори ДПП-4 запобігають розщепленню власного, ендогенного інкретину, і не впливають на зниження ваги.
- Якщо у вас підвищений артеріальний тиск або рівень холестерину, вам можуть також знадобитися ліки для подолання цих проблем.
Лікування діабету 2 типу має призначати тільки лікар. По-перше, будь-які лікі можуть викликати побічні ефекти. По-друге, лише лікар може вибрати найкращий саме для вас препарат або комбінацію ліків, враховуючі особливості вашого діабету, стан організму та супутні захворювання. Також на пошук ефективної схеми прийому та дози ліків може знадобитися додатковий час.
Інсулінотерапія при діабеті 2 типу
Якщо ваша підшлункова залоза не може виробляти достатньо інсуліну, можливо, вам знадобиться інсулінотерапія. Деяким людям призначається лише одна ін’єкція тривалої дії, яку можна зробити на ніч, а декому може знадобитися приймати інсулін кілька разів на добу.
В багатох випадках інсулінотерапія не призначається вчасно через небажання або острахи людини з діабетом щодо ін’єкцій та сумнівами лікаря, якому потрібно переконати пацієнта, підібрати препарат, дозування, навчити людину вводити інсулін. Вчасне призначення інсуліну дуже важливе для зниження частоти серьозних ускладнень діабету: наприклад, ретинопатії, нейропатії, нефропатії. Інсулінотерапія дає можливість кращого контролю діабету і призводить до швидкого покращення самопочуття людини, якщо симпотми були пов’язані з гіперглікемією.
А ви знаєте, що деякі найпоширеніші думки про інсулін – це міфи? Перевірте себе тут
Дієта при цукровому діабеті 2 типу
Дієта є важливим інструментом для підтримки здоров’я серця та рівня глюкози в крові в межах безпечного та здорового діапазону. Правильне, здорове харчування, рекомендоване людям із цукровим діабетом 2 типу, є однаковим майже для всіх людей з цим захворюванням. Його правила зводяться до кількох ключових:
- Встановіь и притримуйтесь режиму харчування
- Вибирайте різноманітну їжу з високим вмістом поживних речовин і низьким вмістом порожніх калорій
- Їжте повільно і не відволікайтесь від їжі, щоб вчасно відчувати насичення і не переїдати
- Уважно читайте етикетки на продуктах харчування
Їжа та напої, яких слід уникати
Є певні продукти харчування і напої, які слід обмежувати або повністю виключати з раціону. До них належать:
- їжа, насичена насиченими або трансжирами,
- м’ясні субпродукти, наприклад, печінка
- перероблене м’ясо (ковбаси, сосиски, м’ясні консерви тощо)
- молюски
- маргарин і схожі продукти
- хлібобулочні вироби, такі як білий хліб, бублики
- оброблені закуски
- солодкі напої, включаючи фруктові соки
- молочні продукти з високим вмістом жиру
- макарони
- білий рис
Також рекомендується не вживати солону та смажену їжу. Перегляньте цей список інших продуктів харчування та напоїв, щоб уникнути, якщо у вас діабет.
Їжа вибору при діабеті 2 типу
Здорові вуглеводи можуть забезпечити вас клітковиною. Варіанти включають:
- цілі плоди
- некрохмалисті овочі
- бобові, наприклад, квасолю
- цільні зернові, такі як овес
Продукти, що містять здорові для серця омега-3 жирні кислоти, включають різні види риби: тунець, сардини, лосось, скумбрія, палтус, тріска, – та насіння льону.
Ви можете отримувати корисні мононенасичені та поліненасичені жири з ряду продуктів, зокрема:
- олії, наприклад, оливкова або арахісова
- горіхи, такі як мигдаль та волоські горіхи
- авокадо
Хоча ці варіанти корисних жирів корисні для вас, вони також калорійні. Помірність є ключем до успіху. Вибір молочних продуктів з низьким вмістом жиру також дозволить контролювати споживання жиру.
Відкрийте для себе більше секретів харчування при діабеті 2 типу
Поговоріть зі своїм лікарем щодо ваших особистих цілей харчування та калорійності їжі. Разом ви можете скласти дієтичний план, який буде подобатись вам і одночасно буде відповідати вашим потребам у житті з діабетом.
Звертайтесь до лікаря вчасно!
Кожні 3 місяці ваш лікар повинен аналізувати ваше лікування та корегувати його, щоб ви досягали компенсації цукрового діабету. Цільові показники, які наближаються до норми, запобігають розвитку сліпоти, передчасній смерті, інсульту та інфаркту, ампутації ніжних кінцівок. Важливо тримати власне життя та цукровий діабет під постійним контролем.