Цукровий діабет отримав статус глобальної пандемії завдяки масштабному і стримкому розповсюдженню. Сталося це через тотальні зміни у способі життя усього людства: шалені темпи розвитку технологій та урбанізація призвели до зміни харчових звичок і значного зменшення фізичної активності.
Хоча цукровий діабет є серйозною хворобою, за умови застосування належних заходів можна навчитися успішно його контролювати і зберігати повноцінне активне життя.
Що таке цукровий діабет
Основною ознакою цукрового діабету є підвищений рівень глюкози у крові.
Для комфортного існування, та й для існування взагалі, наш організм потребує регулярного енергопостачання – достатньої кількості енергії, яка має надходити з харчовими продуктами. Перетворення цих продуктів на енергетичні «бонуси» є природним обміном речовин, одним з найважливіших процесів нашого тіла. Отримуючи їжу, наше тіло пропускає харчі через шлунок та кишківник і розкладає все отримане на окремі простіші речовини.
Три найголовніші складові будь-якої їжі – білки, жири та вуглеводи. Кожна складова є джерелом потрібних для організму речовин: білки перетворюються на амінокислоти, жири стають жирними кислотами, а вуглеводи дають нам глюкозу (простіше кажучи, цукор). Новоутворені речовини стають складовими крові й з її течією надходять до всіх клітин організму.
Глюкоза, що потрапляє до крові після того, як ми поїмо, – це і є наше паливо, необхідна організму енергія. Але засвоїти її наше тіло у змозі лише за допомогою гормону інсуліну, який продукують спеціальні бета-клітини підшлункової залози. Інсулін відіграє важливу роль в організмі, одна з його основних функцій – “відчиняти” клітини нашого тіла для потрапляння глюкози всередину.
Навіть коли ми не їмо, підшлункова залоза постійно продукує інсулін, проте у невеликій кількості. Цю секрецію інсуліну називають «базальною». В проміжках між прийомом іжі глюкоза теж поступає в кров, звільнючись з запасів організму. Базальний інсулін постійно забезпечує потрапляння цієї глюкози до клітин.
Але найбільшою мірою наше тіло потребує допомоги інсуліну після того, як ми поїмо, коли в кров потрапляє велика порція глюкози. Підшлункова реагує на процес, вкидаючі в кров необхідний обсяг – «болюс» – додаткового інсуліну, щоб засвоїти глюкозу. Болюсний інсулін також допомагає запасати глюкозу у печінці у вигляді глікогену – ця речовина буде використовуватися для забезпечення клітин тіла необхідною енергією у перервах між прийомами їжі.
Організм здорової людини постійно підтримує вміст глюкози в крові на належному рівні:
натще – від 4,0 до 6,1 ммоль/л; після прийому їжі – до 7,8 ммоль/л.
Якщо у людини є цукровий діабет, її організм або взагалі не виробляє інсулін, або виробляє його недостатньо, або є недостатньо чутливим до виробляємого інсуліну. При діабеті рівновага між концентрацією глюкози в крові і кількістю інсуліну, необхідною для його засвоєння, порушена, внаслідок чого рівень глюкози зростає.
При високому рівні цукру в крові – цей стан називають «гіперглікемія» – частина глюкози виділяється з сечею. Таким чином організм намається видалити надлишок глюкози, що не потрапила до клітин. Але цього буває недостатньо. При недостатній кількості або зниженій ефективності інсуліну клітини організму не можуть засвоювати глюкозу і тому її рівень в крові значно підвищується.
Оскільки глюкоза в клітини не потрапляє, вони не отримують необхідної енергії і починають «голодувати», незважаючи на постійно високу концентрацію глюкози в крові. Якщо не лікувати діабет, рівень глюкози буде постійно високим, що стане не тільки причиною поганого самопочуття, а й спричинить розвиток ускладнень з боку практично всіх органів та систем організму. Це обумовлене тим, що високий рівень глюкози в крові має токсичний вплив на дрібні та великі судини, які постачають кров у серце, очі, нирки і кінцівкі.
Типи цукрового діабету
Існує кілька різних типів діабету:
- Діабет 1 типу – це аутоімунне захворювання. Імунна система атакує і руйнує клітини підшлункової залози, де виробляється інсулін. Незрозуміло, що спричиняє цей напад. Близько 10 відсотків людей, які страждають на діабет, мають цей тип.
- Діабет 2 типу виникає, коли ваше тіло стає стійким до інсуліну, а цукор накопичується у вашій крові.
- Предіабет виникає, коли рівень цукру в крові вищий за норму, але він недостатньо високий для діагностики діабету 2 типу.
- Гестаційний діабет – це високий рівень цукру в крові під час вагітності. Гормони, що блокують інсулін, який виробляються плацентою, викликають цей тип діабету.
- Нецукровий діабет – рідкісний стан, не пов’язаний із цукровим діабетом, хоча має схожу назву. Це інший стан, при якому нирки виводять із тіла занадто багато рідини.
Найпоширенішими типами цукрового діабету є діабет 1-го і 2-го типу. Діабет 1-го та 2-го типу відрізняються причинами виникнення, особливостями розвитку та лікуванням, хоча основна ознака в обох випадках однакова – підвищений рівень цукру в крові.Кожен тип діабету має унікальні симптоми, причини та методи лікування. Дізнайтеся більше про те, чим ці типи відрізняються один від одного.
Цукровий діабет 1 типу
Симптоми діабету 1 типу можуть включати:
- сильний голод,
- підвищена спрага,
- ненавмисне схуднення,
- часте сечовипускання,
- нечіткий зір,
- втома,
- зміни настрою.
Цукровий діабет 2 типу
Симптоми діабету 2 типу можуть включати:
- підвищений голод,
- підвищена спрага,
- частіше сечовипускання,
- нечіткий зір,
- втома,
- виразки, які повільно загоюються
Діабет 2 типу також може спричинити повторні інфекції. Це пов’язано з тим, що підвищений рівень глюкози ускладнює зцілення організму.
Гестаційний діабет
Більшість жінок із гестаційним діабетом не мають симптомів. Захворювання часто виявляється під час звичайного тесту на рівень цукру в крові або перорального тесту на толерантність до глюкози, який зазвичай проводять між 24-м і 28-м тижнями вагітності.
У рідкісних випадках жінка з гестаційним діабетом також відчуватиме підвищену спрагу або частіше сечовипускання.
Симптоми цукрового діабету
Симптоми цукрового діабету викликані підвищенням рівня цукру в крові.
Загальні симптоми
Загальні симптоми діабету включають:
- підвищений голод
- підвищену спрага
- втрату ваги
- часте сечовипускання
- нечіткий зір
- сильну втома
- виразки, які не загоюються
Симптоми у чоловіків
На додаток до загальних симптомів, у чоловіків із діабетом може спостерігатися зниження статевого потягу, еректильна дисфункція і слабка м’язова сила.
Симптоми у жінок
У жінок з діабетом також можуть бути такі симптоми, як інфекції сечовивідних шляхів, дріжджові інфекції та суха шкіра, що свербить.Симптоми діабету можуть бути настільки слабкими, що їх спочатку важко помітити. Якщо ви маєте хоча б один з симптомів, радимо відвідати лікаря або хоча б здати аналіз крові на глюкозу.
Причини цукрового діабету
З кожним типом діабету пов’язані різні причини.
Причини діабету 1 типу
Лікарі точно не знають, що викликає діабет 1 типу. Чомусь імунна система помилково атакує та знищує продукуючі інсулін бета-клітини підшлункової залози. Гени можуть зіграти свою роль у деяких людей. Також можливо, що вірус ініціює атаку імунної системи.
Причини діабету 2 типу
Діабет 2 типу походить від поєднання генетики та факторів способу життя. Надмірна вага або ожиріння також збільшує ваш ризик. Надання зайвої ваги, особливо в животі, робить ваші клітини більш стійкими до впливу інсуліну на рівень цукру в крові.
Цей стан протікає у сім’ях. Члени сім’ї діляться генами, через які у них частіше виникає діабет 2 типу та надмірна вага.
Причини гестаційного діабету
Гестаційний діабет – це результат гормональних змін під час вагітності. Плацента виробляє гормони, які роблять клітини вагітної жінки менш чутливими до дії інсуліну. Це може спричинити високий рівень цукру в крові під час вагітності.
Жінки, що страждають від надмірної ваги, коли завагітніли, або надмірно набирають вагу під час вагітності, частіше хворіють на діабет вагітних.І гени, і фактори навколишнього середовища відіграють певну роль у запуску діабету.
Фактори ризику розвитку цукрового діабету
Певні фактори збільшують ризик розвитку діабету.
Ризик діабету 1 типу
Людина має більше шансів захворіти на діабет 1 типу, якщо це дитина чи підліток, або хто-небудь з родичів першої лініїї – батьків, братів чи сестер – мають це захворювання, або якщо у людини є певні гени, пов’язані із діабетом.
Ризик діабету 2 типу
Ваш ризик розвитку діабету 2 типу зростає, якщо ви:
- маєте надмірну вагу,
- віком від 45 років,
- маєте одного або обох батьків, брата або сестру з цим захворюванням,
- не є фізично активною людиною,
- мали гестаційний діабет,
- маєте переддіабет,
- маєте високий кров’яний тиск, високий рівень холестерину або високий рівень тригліцеридів,
- є представником афроамериканців, латиноамериканців, корінних жителів Аляски, островів Тихого океану, американських індіанців або азіатських американців.
Перевірте свій ризик розвитку діабету 2 типу – пройдіть тест.
Ризик гестаційного діабету
Ваш ризик розвитку гестаційного діабету зростає, якщо ви:
- маєте надмірну вагу,
- старші за 25 років,
- мали гестаційний діабет під час минулої вагітності,
- народили дитину вагою понад 4.1 кг,
- маєте сімейну історію діабету 2 типу,
- маєте синдром полікістозу яєчників (СПКЯ).
Ваша сім’я, оточення та існуючі захворювання можуть вплинути на ваші шанси на розвиток діабету. Дізнайтеся, які ризики ви можете контролювати, а які – ні.
Ускладнення цукрового діабету
Високий рівень цукру в крові пошкоджує органи і тканини у всьому тілі. Чим вище рівень цукру в крові і чим довше ви з ним живете, тим більший ризик ускладнень.
Ускладнення, пов’язані з цукровим діабетом, включають:
- серцеві захворювання, інфаркт та інсульт,
- нейропатію,
- нефропатію,
- ретинопатію і втрату зору,
- втрату слуху,
- пошкодження ніг, наприклад, інфекції і виразки, які не загоюються,
- шкірні захворювання, такі як бактеріальні ігрибкові інфекції,
- депресію,
- деменцію.
Ускладнення гестаційного діабету
Неконтрольований гестаційний діабет може призвести до проблем, які стосуються як матері, так і дитини. Ускладнення, що впливають на дитину, можуть включати:
- передчасні пологи,
- вагу вище норми при народженні,
- підвищений ризик діабету 2 типу в подальшому житті,
- низький рівень цукру в крові,
- жовтяницю,
- мертвонародження.
У матері можуть розвинутися такі ускладнення, як високий кров’яний тиск (гестоз) або діабет 2 типу. Вона також може потребувати кесаревого розтину.
Крім цього, зростає і ризик розвитку гестаційного діабету у матері при майбутній вагітності.Цукровий діабет може призвести до серйозних медичних ускладнень, але ви можете управляти станом за допомогою ліків та зміни способу життя. Уникайте найпоширеніших ускладнень діабету за допомогою цих корисних порад.
Лікування цукрового діабету
Про цукровий діабет відомо ще з середини ІІІ-го тисячоліття до нашої ери, і впродовж майже 4.5 тисяч років – до 1923 року – це захворювання було вироком, часто смертельним. Відкриття інсуліну стало революцією в медицині та відкрило нову еру надії і життя для людей з цукровим діабетом. Також протягом останніх 100 років було зроблено багато відкриттів та вдосконалено різні методи лікування, які не тільки зберігають життя людям з діабетом, але й дають їм шанс на максимально комфортне життя.
Багато хто з відомих людей мали і мають цукровий діабет. Відомі політики, актори і навіть видатні спортсмени зіткнулись з цією проблемою, але це не завадило їм досягти значних успіхів у житті. Головне завдання – досконало вивчити своє захворювання та отримувати правильне лікування.
Зірки та діабет: Алек Болдвін
Зірки із діабетом: Геллі Беррі
Том Генкс: життя із діабетом
Лікарі лікують діабет різними ліками. Деякі з цих препаратів приймають всередину, а інші доступні у вигляді ін’єкцій.
Головна мета лікування – досягнення компенсації діабету, тобто цільового рівня цукру у крові постійно або якомога більше часу.
Лікуваня цукрового діабету 1 типу
Інсулінотерапія є основою лікування діабету 1 типу. Ін’єкційний інсулін замінює гормон, який ваш організм не здатний виробляти.
Існує чотири типи інсуліну, які найчастіше використовуються. Їх розрізняють за тим, як швидко вони починають працювати і як довго тривають їх ефекти:
- Швидкодіючий інсулін починає діяти протягом 15 хвилин, а його ефекти тривають від 3 до 4 годин.
- Інсулін короткої дії починає діяти протягом 30 хвилин і триває від 6 до 8 годин.
- Інсулін проміжної дії починає діяти від 1 до 2 годин і триває від 12 до 18 годин.
- Інсулін тривалої дії починає діяти через кілька годин після ін’єкції і триває 24 години або довше.
Читайте також про Традиції і новинки у лікуванні цукрового діабету 1 типу
Лікування цукрового діабету 2 типу
Дієта та фізичні вправи можуть допомогти деяким людям впоратися з діабетом 2 типу. Якщо зміни способу життя недостатньо для зниження рівня цукру в крові, вам доведеться приймати ліки.
Існуть різні групи препаратів, що знижують рівень цукру в крові різними способами:
- Інгібітори альфа-глюкозидази – наприклад, акарбоза і міглітол – уповільнюють розщеплення в організмі цукрів та крохмалистих продуктів.
- Бігуаніди – наприклад, метформін – зменшують кількість глюкози, яку виробляє печінка.
- Інгібітори DPP-4 – наприклад, лінагліптин, саксагліптин і ситагліптин – покращують рівень цукру в крові, не знижуючи при цьому занадто низький рівень.
- Глюкагоноподібні пептиди – наприклад, ліраглутид і дулаглутид – змінюють спосіб вироблення організмом інсуліну.
- Меглітиніди – наприклад, натеглінід і репаглінід – стимулюють роботу підшлункової залози, щоб виділити більше інсуліну.
- Інгібітори SGLT2 – наприклад, канагліфлозин і дапагліфлозин – вивільняють більше глюкози в сечі.
- Сульфонілсечовини – наприад, глібурид, гліпізид і глімепірид – стимулюють роботу підшлункової залози, щоб вивільнити більше інсуліну.
- Тіазолідиндіони – наприклад, піоглітазон і розиглітазон – допомагають інсуліну працювати ефективніше.
Можливо, вам доведеться приймати відразу декілька з цих препаратів. Задля досягення компенсації при діабеті 2 типу може бути необхідно приймати інсулін.
Читайте також про План лікування цукрового діабету 2 типу
та Чим загрожує «самодіяльність» під час лікування ЦД
Лікування гестаційного діабету
Вам потрібно буде контролювати рівень цукру в крові кілька разів на день під час вагітності. Якщо він високий, змін у харчуванні та фізичних вправ може бути недостатньо для його зниження.
За даними клініки Мейо, приблизно 10-20 відсоткам жінок із гестаційним діабетом знадобиться інсулін для зниження рівня цукру в крові. Інсулін безпечний для зростаючої дитини.Препарат або комбінація препаратів, призначені лікарем, залежатимуть від типу діабету та його причин. Лікар має пояснити вам цілі лікування, яким чином ви зможете це контролювати, а також пояснить свої рекомендації.
Цукровий діабет і дієта
Здорове харчування – центральна частина лікування діабету. У деяких випадках для контролю захворювання може бути достатньо тільки змінити дієту.
Дієта при діабеті 1 типу
Рівень цукру в крові підвищується або падає залежно від того, що ви їсте. Крохмалиста або цукриста їжа змушує рівень цукру в крові швидко зростати. Білки та жири спричиняють його поступове збільшення.
Ваш лікар може рекомендувати обмежити кількість вуглеводів, які ви вживаєте щодня. Вам також потрібно буде збалансувати споживання вуглеводів із дозами інсуліну.
Попрацюйте з дієтологом, який може допомогти вам скласти план харчування для діабету. Отримання правильного балансу білків, жирів та вуглеводів може допомогти вам контролювати рівень цукру в крові. Ознайомтеся з цим посібником, щоб розпочати дієту при діабеті 1 типу.
Дієта при діабеті 2 типу
Вживання правильних видів продуктів може як контролювати рівень цукру в крові, так і допомогти вам втратити зайву вагу.
Підрахунок вуглеводів є важливою частиною харчування при цукровому діабеті 2 типу. Дієтолог може допомогти вам з’ясувати, скільки грамів вуглеводів потрібно з’їдати під час кожного прийому їжі.
Для того, щоб рівень цукру в крові залишався стабільним, намагайтеся харчуватися невеликими порціями протягом дня. Підкресліть здорову їжу, таку як:
- фрукти,
- овочі,
- цільного зерна,
- нежирний білок, такий як птиця та риба,
- корисні жири, такі як оливкова олія та горіхи.
Деякі інші продукти харчування можуть підірвати зусилля, щоб утримувати рівень цукру в крові. Відкрийте для себе продукти, яких слід уникати, якщо у вас діабет.
Дієта при гестаційному діабеті
Харчування добре збалансованої дієти важливо як для вас, так і для вашої дитини протягом цих дев’яти місяців. Правильний вибір їжі також може допомогти вам уникнути вживання ліків від діабету.
Слідкуйте за розмірами порцій і обмежуйте солодку або солону їжу. Незважаючи на те, що для годування дитини, що зростає, вам потрібно трохи цукру, слід уникати надмірного споживання.
Подумайте про те, щоб скласти план харчування за допомогою ендокринолога або дієтолога. Вони забезпечать, щоб у вашому раціоні була правильна суміш макроелементів. Ознайомтеся з іншими рекомендаціями щодо здорового харчування при гестаційному діабеті.
Діагностика цукрового діабету
Той, хто має симптоми діабету або має підвищений ризик захворювання, повинен пройти обстеження. Жінки регулярно тестуються на гестаційний діабет протягом другого або третього триместру вагітності.
Лікарі використовують такі аналізи крові для діагностики предіабету та діабету:
- Тест на вміст глюкози в плазмі натще (FPG) вимірює рівень цукру в крові після того, як ви голодували протягом 8 годин.
- Тест на глікований гемоглобін HbA1c надає розуміння рівня цукру в крові за попередні 3 місяці.
- Для діагностики гестаційного діабету лікар буде перевіряти рівень цукру в крові між 24-м та 28-м тижнями вашої вагітності.
- Під час тестування на толерантність до глюкози рівень цукру в крові перевіряється через годину після того, як ви випили солодкої рідини.
- Під час 3-годинного тесту на толерантність до глюкози перевіряють рівень цукру в крові після того, як ви голодуєте протягом ночі, а потім випиваєте цукристу рідину.
Приблизно половина людей з діабетом 2-го типу дуже часто навіть не підозрюють, що вони хворі. А половина тих, хто про це знає, не отримує ніякого лікування.
Правило половин
Це пояснюється тим, що цукровий діабет 2-го типу розвивається повільно, а його симптоми часто залишаються непоміченими. Діабет, що своєчасно не діагностовано або який не контролюється, може призвести до важких наслідків, таких як інфаркт, інсульт, ниркова недостатність, втрата зору, ампутація нижніх кінцівок. Для уникнення таких тяжких ускладнень необхідно регулярно проходити медичні огляди, у тому числі і здавати аналіз крові на цукор. Якщо виявлено та встановлено діагноз діабету 2-го типу, надзвичайно важливо приймати необхідне лікування, своєчасно переглядати схему лікування та не відкладати призначення інсуліну, якщо це необхідно.
Чим раніше виявлено цукровий діабет та поставлено діагноз, тим швидше можна розпочати лікування. В першу чергу слід звернутися до сімейного лікаря, який може призначити наступну консультацію ендокринолога.
Профілактика цукрового діабету
Розвитку діабету 1 типу не можна запобігти, оскільки він викликаний проблемою з імунною системою. Деякі причини діабету 2 типу, такі як ваші гени або вік, також не підлягають вашому контролю. Проте багато інших факторів ризику розвитку діабету можна контролювати. Більшість стратегій профілактики діабету передбачає внесення простих змін у свій раціон та режим фізичних навантажень.
Якщо у вас був діагностований предіабет, ось кілька речей, які ви можете зробити, щоб затримати або запобігти розвитку діабету 2 типу:
- Виділіть щонайменше 150 хвилин на тиждень для аеробних вправ, таких як ходьба або їзда на велосипеді.
- Виключіть з раціону насичені жири і трансжири, а також рафіновані вуглеводи.
- Їжте більше фруктів, овочів і цільного зерна.
- Їжте меншими порціями.
- Спробуйте втратити хоча б 7% ваги свого тіла, якщо у вас є надмірна вага або ожиріння (це легко визначити за допомогою Калькулятора індексу маси тіла).
Це не єдині способи профілактики діабету. Дізнайтеся більше про стратегії, які можуть допомогти вам уникнути цього хронічного захворювання, у вашого лікаря.
Деякі типи діабету, як-от тип 1, викликані факторами, які не піддаються контролю. Іншим – як типу 2 – можна запобігти за допомогою правильного вибору їжі, збільшення активності та зниження ваги.Обговоріть з лікарем ващі потенційні ризики діабету. Якщо ви перебуваєте у групі ризику, здайте аналіз на рівень цукру в крові та дотримуйтесь порад лікаря щодо контролю цього рівня.
Діабет при вагітності
У жінок, які ніколи не хворіли на діабет, може раптово розвинутися гестаційний діабет під час вагітності. Гормони, що виробляються плацентою, можуть зробити ваше тіло більш стійким до впливу інсуліну.
Деякі жінки, які страждали на діабет до зачаття, несуть його з собою під час вагітності. Це називається передгестаційним діабетом.
Гестаційний діабет повинен зникнути після пологів, але сам факт його появи значно збільшує ризик захворіти на цукровий діабет пізніше. За даними Міжнародної федерації діабету (IDF), приблизно у половини жінок з гестаційним діабетом розвинеться діабет 2 типу протягом 5-10 років після пологів.
Діабет під час вагітності може також призвести до ускладнень для новонародженого, таких як жовтяниця або проблеми з диханням.
Якщо у вас діагностований гестаційний або передгестаційний діабет, вам потрібний спеціальний моніторинг, щоб запобігти ускладненням.
Діабет у дітей
Діти можуть захворіти на діабет 1 і 2 типу. Взагалі, контроль рівня цукру крові особливо важливий для дітей і підлітків, оскільки хвороба може пошкодити такі важливі органи, як серце та нирки.
Діабет 1 типу – це аутоімунна форма діабету, яка часто починається в дитинстві. Одним з основних симптомів є частіше сечовипускання. Діти з діабетом 1 типу можуть почати мочити ліжко навіть після того, як вже привчилися користуватись горщиком або туалетом.
Сильна спрага, втома та голод – також ознаки стану. Важливо вчасно розпізнати діабет 1 типу у дитини, щоб діти, які страждають на цукровий діабет 1 типу, негайно проходили лікування. Хвороба може спричинити високий рівень цукру в крові та зневоднення, а це може потребувати невідкладної медичної допомоги.
Діабет 2 типу теж може розвинутися у дитини. Раніше діабет типу 1 називали «ювенільним діабетом», оскільки тип 2 був настільки рідкісним у дітей. Зараз, коли все більше дітей страждають від надмірної ваги або ожиріння, діабет 2 типу стає все більш поширеним у цій віковій групі.
За даними клініки Мейо, близько 40 відсотків дітей з діабетом 2 типу взагалі не мають симптомів. Захворювання часто діагностується під час періодичного фізичного огляду.
Нелікований діабет 2 типу може спричинити ускладнення протягом усього життя, включаючи захворювання серця, хвороби нирок та сліпоту. Здорове харчування та фізичні вправи можуть допомогти вашій дитині регулювати рівень цукру в крові та запобігти цим проблемам.Діабет 2 типу є дедалі все більш поширеним серед дітей і молодих людей. Якщо ви помічаєте будь-які з ознак діабету у дитини, не зволікайте з візитом до лікаря або хоча б з аналізом на рівень цукру крові.